Artykuły, newsy, informacje, recenzje

czyli do poczytania

Wsparcie dla rodzin i bliskich osób z zaburzeniem osobowości z pogranicza (borderline, BPD). O bezpłatnym programie Family Connections™ w Polsce

Wsparcie dla rodzin i bliskich osób z zaburzeniem osobowości z pogranicza (borderline, BPD). O bezpłatnym programie Family Connections™ w Polsce Praca z rodzinami jest istotnym elementem terapii osób z BPD Psychoterapia najczęściej kojarzy nam się z indywidualną pracą...

Dla kogo jest terapia dialektyczno-behawioralna ?

Terapia dialektyczno-behawioralna opracowana została w 1993 r przez Marshę Linehan i jej zespół pierwotnie dla osób z zaburzeniem osobowości z pogranicza (borderline). Pierwsze badania nad skutecznością DBT przeprowadzono na osobach z borderline z tendencjami samobójczymi. Jednak czy tylko w przepadku tych osób terapia jest skuteczna? Czy tylko w takich sytuacjach przynosi znaczącą poprawę samopoczucia? Otóż okazuje się, że DBT jest skuteczną formą leczenia w przypadku wielu osób.

Dlaczego uprawomocnienie jest ważne, czyli odtrucie po toksycznej historii rodzinnej

Uprawomocnienie jest podstawową umiejętnością, jaką, my terapeuci, powinniśmy znać. Powiem więcej, każdy człowiek skorzysta, dzięki nauczeniu się uprawomocniania. I rzeczywiście, częściowo uczymy się tego na studiach, czy kursach psychoterapii. Nazywamy to aktywnym słuchaniem, w tym mamy: odzwierciedlanie, parafrazę, podsumowywanie i inne. Jednak mam wrażenie, że za mało podkreśla się, dlaczego to jest takie ważne. Nie mówi się również o uprawomocnieniu, które jest najważniejsze w pracy z osobami, które często bywały unieważniane i to nie tylko poprzez bliskich, ale również przez osoby z „branży”, psychologów, terapeutów, lekarzy i psychiatrów.

Dlaczego kocham DBT, czyli filozofia terapii dialektyczno-behawioralnej

W terapii dialektyczno- behawioralnej, mówi się nam, specjalistom, co mamy myśleć o swoich pacjentach, czy klientach. Ma to zapobiec wtórnej stygmatyzacji, tak częstej w przypadku zaburzeń osobowości. Ma to również pomóc terapeutom w ustawicznym szukaniu rozwiązań, zamiast spoczywania na laurach, kiedy podpieramy się etykietami i mitami: Ci pacjenci są nieuleczalni (zaburzona osobowość). On po prostu nie chce się zmienić (przejawia opór). Widać tak lubi (masochistka). Kiedy mamy powyższe założenia, nie dość, że nikomu nie pomożemy, to jeszcze zmierzamy, krótką drogą do wypalenia zawodowego.

Newsletter PTDBT

Newsletter PTDBT

Zapisz się, byśmy mogli Cie powiadomić o wszelkich nowościach, wydarzeniach i szkoleniach związanych z naszymi celami statutowymi.

Zapisując się na newsletter, zgadzasz się z naszą polityką prywatności dostępną na naszej stronie regulamin i statut.

Udało Ci się zapisać na nasz newsletter