Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że PTDBT zostało zaproszone przez Stowarzyszenie Psychoterapeutów Integratywnych do podpisania i ogłoszenia deklaracji wyrażającej stanowisko środowiska terapeutów, psychologów i innych specjalistów w sprawie terapii osób LGBT. Nasze Stowarzyszenie dąży do propagowania terapii opartych na dowodach naukowych oraz dążymy do rozwijania społeczności empatycznych, wrażliwych i skutecznych terapeutów. Z tego powodu jak najbardziej przychylamy się i popieramy aktualną treść tej deklaracji. Na ten moment treść deklaracji jest dyskutowana z pozostałymi zaproszonymi partnerami. Jednak jej obecny kształt popieramy i publikujemy poniżej wraz z linkiem do źródła:

Deklaracja w sprawie szkodliwych praktyk terapeutycznych oraz dobrych postaw

Preambuła

Podpisane niżej organizacje reprezentujące specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym, psychoterapią, socjoterapią, pomocą psychologiczną, terapią seksuologiczną, psychoedukacją, pomocą społeczną oraz kształcące specjalistów w tych dziedzinach, a także indywidualni specjaliści tych dziedzin;

Mając na względzie dane naukowe oraz przede wszystkim dobro osób homo i biseksualnych;

Uznając potrzebę wyrażenia sprzeciwu wobec krzywdzących i szkodliwych praktyk podejmowanych wobec osób homo i biseksualnych przejawiających się wszelkiego rodzaju tzw. terapiami konwersyjnymi oraz praktykami dyskryminującymi skutkującymi cierpieniem;

Jak również dostrzegając potrzebę świadczenia właściwej pomocy psychologicznej osobom homoseksualnym, biseksualnym, transpłciowym i aseksualnym (LGBTA),  uznając specyfikę ich trudnych doświadczeń wynikających często z braku zrozumienia i wykluczenia społecznego:

Oświadczamy:

  • Żadna orientacja psychoseksualna nie jest przejawem zaburzenia, czy jakiejkolwiek choroby.
  • Potępiamy i uznajemy za szkodliwe tzw. terapie konwersyjne mające prowadzić do  zmiany orientacji psychoseksualnej.
  • Uznajemy potrzebę wprowadzenia do programów nauczania specjalistów ochrony zdrowia psychicznego treści uwzględniających specyfikę doświadczeń oraz potrzeb osób LGBTA.
  • Uznajemy za konieczne podejmowanie przez władze państwowe działań edukacyjnych  kształtujących postawy wolne od uprzedzeń i stereotypów, a budowane na wiedzy naukowej i poszanowaniu praw oraz godności każdej osoby.

Źródło: http://integratywni.com.pl/deklaracja/deklaracja.html

Newsletter PTDBT

Newsletter PTDBT

Zapisz się, byśmy mogli Cie powiadomić o wszelkich nowościach, wydarzeniach i szkoleniach związanych z naszymi celami statutowymi.

Zapisując się na newsletter, zgadzasz się z naszą polityką prywatności dostępną na naszej stronie regulamin i statut.

Udało Ci się zapisać na nasz newsletter