Artykuły - czyli do poczytania
Dla kogo jest terapia dialektyczno-behawioralna ?

Dla kogo jest terapia dialektyczno-behawioralna ?

Terapia dialektyczno-behawioralna opracowana została w 1993 r przez Marshę Linehan i jej zespół pierwotnie dla osób z zaburzeniem osobowości z pogranicza (borderline). Pierwsze badania nad skutecznością DBT przeprowadzono na osobach z borderline z tendencjami samobójczymi. Jednak czy tylko w przepadku tych osób terapia jest skuteczna? Czy tylko w takich sytuacjach przynosi znaczącą poprawę samopoczucia? Otóż okazuje się, że DBT jest skuteczną formą leczenia w przypadku wielu osób.

Dlaczego uprawomocnienie jest ważne, czyli odtrucie po toksycznej historii rodzinnej

Dlaczego uprawomocnienie jest ważne, czyli odtrucie po toksycznej historii rodzinnej

Uprawomocnienie jest podstawową umiejętnością, jaką, my terapeuci, powinniśmy znać. Powiem więcej, każdy człowiek skorzysta, dzięki nauczeniu się uprawomocniania. I rzeczywiście, częściowo uczymy się tego na studiach, czy kursach psychoterapii. Nazywamy to aktywnym słuchaniem, w tym mamy: odzwierciedlanie, parafrazę, podsumowywanie i inne. Jednak mam wrażenie, że za mało podkreśla się, dlaczego to jest takie ważne. Nie mówi się również o uprawomocnieniu, które jest najważniejsze w pracy z osobami, które często bywały unieważniane i to nie tylko poprzez bliskich, ale również przez osoby z „branży”, psychologów, terapeutów, lekarzy i psychiatrów.