Polskie Towarzystwo DBT we współpracy z NEABPD wprowadza w Polsce program wsparcia rodzin!

Program Family Connections ™

Family Connections ™ to 12-tygodniowy bezpłatny program wsparcia rodzin i bliskich osób z BPD.

Kiedy bliska osoba cierpi na zaburzenie osobowości z pogranicza (BPD), cierpi także rodzina i otoczenie. Dzieje się tak dlatego, że w BPD mogą występować intensywne i burzliwe relacje z rodziną, przyjaciółmi i bliskimi, może zdarzać się przechodzenie od ekstremalnej bliskości i miłości (idealizacja) do skrajnej niechęci lub złości (dewaluacji). Zmienne nastroje, zachowania wysokiego ryzyka, samobójstwo i intensywny gniew są często częścią życia osoby z BPD, a tym samym stają się częścią życia tych, którzy ją kochają.

Rodziny osób z BPD potrzebują wsparcia, treningu umiejętności, a czasem własnej terapii! 

Odpowiedzią na te potrzeby jest program Family Connections! 

Co się dzieje w życiu rodzin i jak sobie z tym poradzić?

Wyzwania związane z codziennym radzeniem sobie z objawami BPD u bliskiej osoby, i problemami (w pracy, szkole, finansach, sąsiedztwie) mogą być bardzo stresujące, a członkowie rodziny mogą nieświadomie działać w sposób, który negatywnie wpłynie na ich bliską osobę.

Family Connections ™ to bezpłatny program grupowy (prowadzony przez profesjonalistów zdrowia psychicznego i/lub wyszkolonych członków rodziny), który koncentruje się na potrzebach i możliwościach członków rodziny. Jest dostępny w 19 krajach, a w listopadzie 2018 PTDBT wspólnie z National Education Alliance for Borderline Personality Disorder rozpoczyna wdrażanie programu w Polsce.

we współpracy z 

Program Family Connections ™

Family Connections ™ to 12-tygodniowy bezpłatny program, w ramach którego grupa  spotyka się co tydzień (spotkanie trwa 2 godziny), aby zapewnić:

 • edukację,
 • trening umiejętności 
 • wsparcie dla osób pozostających w związku z osobą, która ma BPD.
 • trening koncentruje się na kwestiach specyficznych dla BPD,

Trening może być prowadzony w instytucjach (szkoła, poradnia, centrum zdrowia psychicznego, organizacja pozarządowa, gabinety prywatne, jak również w innych miejscach udostępnionych dla spotkań grupy).

Program może być prowadzony przez profesjonalistów lub wyszkolonych liderów grup, którzy są zazwyczaj członkami rodziny krewnych z BPD, którzy ukończyli 12-tygodniowy program a następnie szkolenie liderów i pracują pod opieką mentorów.

Dr Alan Fruzzetti i dr Perry Hoffman opracowali program na podstawie swoich badań oraz doświadczeń klinicznych w pracy z osobami z BPD i ich bliskimi.

Zakres programu
Program Family Connections obejmuje:

 • aktualną wiedzę na temat BPD i wyniki badań dotyczących osób z BPD i funkcjonowania rodziny;
 • indywidualne i rodzinne umiejętności radzenia sobie w oparciu o dialektyczną terapię behawioralną (DBT);
 • zastosowanie i praktykowanie umiejętności,
 • wsparcie grupowe, budowanie sieci wsparcia dla członków rodziny,
 • umiejętności rozwiązywania problemów związanych z chwiejnością emocjonalną (dysregulacją emocji).

Więcej informacji na temat programu Family Connections na stronie NEABPD www.borderlinepersonalitydisorder.com

Skuteczność
Rekomendacja
Program Family Connections jest polecany przez Behavioral Tech. The Linehan Institute Training Company jako jeden ze sposobów wsparcia rodzin i bliskich osób cierpiących na zaburzenie osobowości z pogranicza (BPD, Borderline).
prof. Marsha Linehan to twórczyni Terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT), której skuteczność w leczeniu zaburzenia osobowości z pogranicza (borderline, BPD) została potwierdzona w badaniach naukowych.
Kluczowe elementy treningu dla rodzin
W trakcie treningu Family Connections rodziny rozwijają praktyczne umiejetności ułatwiające życie z i wspieranie osoby z zaburzeniem osobowości z pogranicza. Trening obejmuje 12 tygodni, co tydzień odbywa się 2-godzinne spotkanie grupy

 • Psychoedukacja o zaburzeniu osobowości z pogranicza BPD
 • Aktualne doniesienia z badań nad BPD
 • Przedstawianie perspektywy rodzin i doświadczeń rodzin
 • Umiejętności uważności w kontekście rodziny
 • Umiejętności regulacji emocji (radzenie sobie z silnymi i przytłaczającymi emocjami)
 • Umiejętności komunikacji w relacjach
 • Umiejętności uprawomocnienia uczuć swoich i innych członków rodziny
 • Rozwiązywanie problemów 

Dlaczego warto?

Family Connections ™ jest koordynowany przez National Education Alliance for Borderline Personality Disorder (NEABPD) w USA i opiera się na badaniach finansowanych przez National Institute of Mental Health. Jest rezultatem ponad 10 lat doświadczeń w prowadzenia grupowej formy dialektycznej terapii behawioralnej (DBT) dla rodzin.  

Dane z badań dotychczasowych grup pokazują, że po ukończeniu programu u członków rodzin zmniejsza się poczucie depresji, obciążenia i smutku, a zwiększa się poczucie kompetencji.

Od czego zaczynamy Family Connections w Polsce?

Na początku chcemy przeszkolić liderów grup (profesjonalistów – psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów), którzy w ciągu trzech lat przeprowadzą co najmniej dwie 12-tygodniowe grupy treningu umiejętności DBT dla rodzin i bliskich osób z zaburzeniem osobowości z pogranicza (lub osób chwiejnych emocjonalnie). 

Liderzy poprowadzą pierwsze grupy treningu dla rodzin i bliskich osób z zaburzeniem osobowości z pogranicza (borderline). 

Naszym kolejnym celem jest, aby spośród uczestników – czyli członków rodzin, którzy zostaną przeszkoleni wyłonić kolejnych liderów, którzy będą prowadzić szkolenia w swojej okolicy, korzystając ze wsparcia NEABPD i PTDBT. W ten sposób pragniemy realizować family connections w praktyce – rozwinąć opartą na umiejętnościach DBT sieć wsparcia dla  rodzin i bliskich osób z zaburzeniem osobowości z pogranicza

Finansowanie i rozwijanie Family Connections ™  w Polsce

PTDBT wspólnie z NEABPD dąży do celu, aby program Family Connections był łatwo dostępny dla rodzin i zawsze bezpłatny dla uczestników, teraz także w Polsce. Będziemy zachęcać uczestników bezpłatnych 12-tygodniowych w Polsce do przekazywania  darowizn w miarę swoich możliwości, które pomogą w dalszym rozwijaniu programu.

Formularz kontaktowy dla rodzin

Jeśli jesteś członkiem rodziny lub bliskim osoby z BPD lub dysregulacją emocji, zainteresowanym udziałem w 12-tygodniowym bezpłatnym programie Family Connections, wypełnij formularz.

Skontaktujemy się z Tobą e-mailowo, jak będą organizowane kolejne treningi dla rodzin w Twojej okolicy.

Lista aktualnie planowanych treningów znajduje się na stronieptdbt.pl/treningi_fc

Wsparli nas

To organizacje, firmy i portale, które okazują nam swoją przychylność udostepniając nasze posty, umożliwiając rozdawanie ulotek na organizowanych przez siebie wydarzeniach. Bardzo dziękujemy za pomoc – mamy nadzieję, na rozwinięcie długoterminowej współpracy. 

Podziękowania

Dziękujemy wszystkim osobom, które angażują się w program FC, bezinteresownie poświęcają swój czas, rozdają ulotki, wspominają o nas w miejscach pracy, linkują udostępniają nasze posty na FB. informują rodziny pacjentów, znajomych o programie. Dziękujemy osobom, które zapisały się na pierwszy trening dla liderów, okazując nam swoje zaufanie. Bardzo, bardzo Wam jesteśmy wdzięczni. Mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi też wzmocni się PTDBT. Powstanie społeczność terapeutów, zaangażowanych w różne działania osób, dających sobie nawzajem wsparcie, rozwijających się dla dobra pacjentów i ich bliskich. Tworzenie czegoś razem to wyzwanie, ale też bardzo dobra okazja do rozwoju!

Materiały  Family Connections ™ dostępne w języku polskim

Zapraszamy do obejrzenia wystąpienia Pani Rosanny Ruppert, prezentujące program Family Connections. Pani Rosanna jest mamą osoby cierpiącej na zaburzenie osobowości z pogranicza, która dzieli się swoimi doświadczeniami i korzyściami osobistymi jakie uzyskała, korzystając z treningu Family Connections ™ .

Prezentacja ta została wygłoszona na Konferencji, Osobowość z pogranicza. Jak wspierać osoby wrażliwe emocjonalnie?, która odbyła się 9 maja 2018 w Sopocie, organizatorem było PTDBT. To był nasz film zapasowy, na wypadek, gdyby połączenie na konferencji nie działało. Pani Rosanna, była tak miła, że kilka dni wcześniej przedstawiła i pozwoliła nam nagrać tę prezentację. Pozwoliła nam też przetłumaczyć i udostępnić swoje wystąpienie, żebyśmy mogli dotrzeć do jak największej liczby osób, które mogą odnieść korzyści z programu. Jesteśmy zaszczyceni i wdzięczni i z przyjemnością udostępniamy Państwu to nagranie.

Ulotka 2 stronna programu Family Connections dla rodzin i profesjonalistów A5

Plakat 2-stronny programu Family Connections dla rodzin A4

Plakat 1-stronny programu Family Connections dla rodzin A4

Infografika Family Connections dla rodzin 

Dlaczego rodzina jest ważna? Dlaczego chcemy ją uwzględniać w terapii?
To jest 15 minutowe nagranie  Perry Hoffman, Ph.D, w języku angielskim, prezentuje z jakimi trudnościami zmagają się członkowie rodzin, którzy kochają i troszczą się o bliską osobę cierpiącą na BPD. W nagraniu są też poruszone kwestie w jaki sposób program Family Connections™ pomaga rodzinom  (w oparciu o wyniki badań naukowych). Nagranie pochodzi ze strony: https://www.borderlinepersonalitydisorder.com/family-connections/

Większa świadomość tego co się dzieje z osobą Ci bliską może pomóc Ci towarzyszyć jej w terapii i codziennych jej zmaganiach z trudnościami: dysregulacją emocji, wrażliwością, trudnościami interpersonalnymi. Ważne jest też, żebyś nauczył się/nauczyła się dbać i otaczać opieką samego siebie. W tym celu przygotowaliśmy i mamy zamiar rozbudowywać sekcję materiałów edukacyjnych dla rodzin. Warto też zapoznać się z seriami filmów Open your mind before you open your mouth (seria dla bliskich osób dorosłych) oraz  Open your mind before you open your mouth Youth (seria dla bliskich nastolatków). Obecnie trwają prace naszych wolontariuszy nad przetłumaczeniem filmów na język polski. Zachęcamy do śledzenia naszego kanału na YouTube