Czym jest terapia dialektyczno-behawioralna (DBT)?

Dlaczego DBT

Terapia Dialektyczno-Behawioralna to spójny i jasny protokół postępowania z osobami, szukającymi pomocy psychologicznej, które mają wiele problemów jednocześnie. DBT pozwala ułożyć program leczenia oparty na technikach i metodach o skuteczności potwierdzonej w badaniach naukowych.

DBT to również wiara w to, że pacjent stara się najbardziej, jak potrafi i bezustanne szukanie rozwiązań, które pomogłyby rozwiązać jego problemy. Dialektyka oznacza łączenie przeciwieństw, między innymi podstawowego przeciwieństwa, łączenia nacisku na akceptację pacjenta, takim jakim jest i jednocześnie naciskiem na zmianę jego życia, które w obecnej formie jest pełne cierpienia. DBT to zbudowanie życia wartego przeżycia.

4 etapy leczenia
4 etapy leczenia odpowiadające poziomowi funkcjonowania danej osoby.
Jasna hierarchia priorytetów na w każdym etapie: 1. zmniejszenie zachowań samobójczych i zagrażających życiu; 2. zmniejszenie zachowań, które przeszkadzają w leczeniu; 3. zmniejszenie zachowań, które mają poważny wpływ na jakość życia;
4. zwiększenie umiejętności radzenia sobie.
4 Tryby Leczenia
Grupowy trening umiejętności, psychoterapia indywidualna, konsultacje telefoniczne oraz zebrania zespołu prowadzącego. Te tryby odpowiadają czterem funkcjom leczenia:
1. Pomoc pacjentom zdobyć nowe umiejętności;
2. pomoc w motywacji, by stosować te umiejętności;
3. pomoc pacjentom w zgeneralizowaniu tych umiejętności na codzienne życie;
4. utrzymanie motywacji i rozwijanie umiejętności terapeutów.
4 Moduły Treningu
Trening umiejętności składa się z 4 modułów:
1. Uważność;
2. umiejętności interpersonalne;
3. regulacja emocji;
4. radzenie sobie z kryzysem/stresem.
CBT i Behawioryzm
DBT zawiera elementy psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej: zmiana przekonań, behawioralny nacisk na zmianę zachowania (trening umiejętności).
ZEN i Uważność
Mindfulness, ćwiczenie uważności, która podzielona została na 8 podumiejętności (umiejętności CO, umiejętności JAK), umiejętność akceptacji rzeczywistości, współczucia dla siebie, oraz dotarcia do swojej wewnętrznej mądrości.
Skoncentrowanie na Kliencie
DBT zawiera w sobie podejście skoncentrowanie na kliencie (Rogers), radykalną akceptację klientów, praca z relacją pomiędzy terapeutą, a klientem, uprawomocnianie doświadczeń.

Dlaczego BPD (borderline)?

 

Znamy te osoby i lubimy z nimi pracować

Terapia dialektyczno-behawioralna jest leczeniem z wyboru dla osób z zaburzeniem z pogranicza (borderline). Jest to terapia o największej liczbie badań i największej liczbie badań wysokiej jakości. Wiadomo, że jest skuteczna w różnych populacjach (BPD+ różne inne problemy). Zwykle terapeuci DBT pracują głównie z osobami, które cierpią z powodu tego zaburzenia. My wiemy, my znamy te osoby.  Naturalną więc konsekwencją jest to, że walczymy ze stygmatyzacją tego zaburzenia. Stygmatyzacja wynika z braku, wiedzy, najnowsze badania wykazują, że 50% osób z BPD jest wyleczonych po 2 latach psychoterapii.

Chcemy walczyć o pacjentów z tą diagnozą

Co chcemy dla Was zrobić?
Chcemy budować sieć wsparcia dla terapeutów tj.: zakładać zespoły konsultacyjne, zwiększać dostęp do szkoleń i nawiązywać współpracę z ośrodkami za granicą.  Chcemy rozwijać sieć wsparcia dla rodzin osób z BPD, bo wiemy, że w ten sposób najlepiej wspieramy naszych pacjentóe.
Docelowo będziemy walczyć, by dobra terapia była dostępna na NFZ (bo wiemy, że to często zbyt wysoki koszt). Chcielibyśmy rozwijać kolejne działania skierowane bezpośrednio do pacjentów.
Jeśli chcecie nam pomóc, odezwijcie się, albo zapiszcie do PTDBT BPD, im nas więcej, tym większą siłę mamy.

„Podporą leczenia jest przekonanie o tym, że osoba
pragnie rozwoju i postępu,
przekonanie o jej wrodzonej zdolności do zmiany”
Marsha Linehan, Autorka DBT