IV Międzynarodowa konferencja BPD
„Maj miesiącem świadomości BPD 2023: Wiedza, która daje nadzieję”
IV International Conference on BPD in Poland „Hope comes from the knowledge” 27-28th May 2023
W I dniu Konferencji zapraszamy na znakomite wykłady specjalistów z Polski i zagranicy, w których poruszone zostaną tematy diagnozy, terapii oraz wyzwań i możliwości leczenia złożonych zaburzeń dysregulacji emocji, obejmujących nie tylko BPD ale także, zaburzenia odżywiania, uzależnienia, zaburzenia potraumatyczne. Szczególną uwagę poświęcimy także zagadnieniom dyresgulacji emocji w adolescencji: wczesnej diagnozie i interwencji, radzeniu sobie z tendencjami samobójczymi, dysforii płciowej, ADHD i farmakoterapii młodzieży.
W drugim dniu konferencji, zapraszamy na kameralne warsztaty. Miało być ich zaledwie kilka, ale ich liczba wciąż się zmienia. Wspaniali specjaliści zechcą się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem. Już za kilka dni będzie sobie można wybrać warsztat skrojony dla Was na miarę.
Po akceptacji Państwa zgłoszenia (2-3 dni od momentu zapisania się) otrzymacie Państwo informację o możliwości zarezerwowania pokoju hotelowego w niższej cenie w pobliżu miejsca konferencji. W jednym z dwóch miejsc do wyboru:
1. Hotel Mercure Gdańsk Stare Miasto, ul. Jana Heweliusza 22, 80-890 Gdańsk – miejsce Konferencji, hotel 4-gwiazdkowy
2. Hotel Ibis, ul. Jana Heweliusza 24, 80-890 Gdańsk – po drugiej stronie ulicy Hotelu Mercure, hotel 2-gwiazdkowy, opcja bardziej budżetowa.
Program konferencji
IV Międzynarodowej Konferencji BPD
WIEDZA, KTÓRA DAJE NADZIEJĘ
Komitet naukowy:
prof. Maciej Pilecki
prof. Martin Bohus
prof. Alan E. Fruzzetti
prof. Maria Elena Ridolfi
Dzień 1
Gdańsk
Transmisja ONLINE
27.05.2023,
Wykłady plenarne
10:00 | Otwarcie konferencji
10:10
11:50
Good Psychiatric Management (GPM) – oparty na dowodach model leczenia psychiatrycznego BPD | prof. Maria Elena Ridolfi, Klinika Psychiatrii, Fano, Włochy.
Młode głowy – o zdrowiu psychicznym młodych | dr Maciej Dębski, Fundacja Dbam o mój zasięg
Młodzi w kryzysie - wczesna interwencja - korzyści na zawsze: DBT-C, DBT-A, DBT STEPS-A oraz Family Connections - model zintegrowanego leczenia | mgr Magdalena Skuza, PTDBT, Centrum Zdrowia Psychicznego HarmonJa, Gdańsk.
11:50-12:10 | Przerwa
12:10
13:30
Dysocjacja, trauma i zaburzenie osobowości z pogranicza w świetle ICD-11, | prof. Annegret Krause-Utz, Instytu Psychologii Uniwersytetu Leiden, Holandia
Dialektyczna terapia behawioralna w leczeniu PTSD (DBT-PTSD) u dorosłych ofiar nadużyć seksualnych i przemocy w dzieciństwie | prof. Martin Bohus, Departament Medycyny Psychosomatycznej, Uniwerstet w Heidelbergu, Niemcy (sesja satelitarna) |
13:30-14:40| Przerwa obiadowa
14:40
16:10
Działania na rzecz osób z BPD I - Anka Mrówczyńska, Fundacja zPograniczaI
Niski poziom wiedzy społeczeństwa na temat borderline, stygmatyzacja tego zaburzenia, brak zrozumienia i akceptacji osób z diagnozą. Dostrzegając te i inne problemy osób z zaburzeniem borderline, Fundacja zPogranicza oraz agencja PR Hub ogłaszają start kampanii społecznej „Borderline #kuZrozumieniuiAkceptacji”.
W pierwszym etapie kampanii oddajemy w Państwa ręce serwis ZaburzenieBorderline.pl. Można w nim znaleźć rzetelną wiedzę na temat zaburzenia borderline. Przekazywane przez nas treści są nadzorowane przez współpracujących z nami specjalistów z Komitetu Naukowego oraz Partnerów merytorycznych kampanii. Zależy nam, aby serwis ZaburzenieBorderline.pl był centrum wiedzy o BPD dla osób z zaburzeniem, ich bliskich, specjalistów z zakresu ochrony zdrowia psychicznego oraz wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na ten temat.
Zapraszamy do udostępniania przygotowanych przez nas informacji. Serwis będzie rozwijany o nowe treści, dlatego, aby być na bieżąco, zachęcamy do obserwowania naszych mediów społecznościowych.
Tekst ze strony kampanii: https://zaburzenieborderline.pl/start-kampanii-spolecznej-borderline-ku-zrozumieniu-i-akceptacji/
Linki do mediów kampanii:
https://zaburzenieborderline.pl
https://www.facebook.com/zaburzeniebpd
https://www.instagram.com/zaburzeniebpd/
Jak skuteczna jest dialektyczna terapia behawioralna w zaburzeniach odżywiania (DBT-ED) doświadczenia w terapii pacjentów z napadami objadania I dr Maria Karapatsia, I klinika Psychiatrii Szpitala Eginition, Narodowy Uniwersytet Kapodistrian, Ateny Grecja|
Maria Karapatsia jest licencjonowanym psychologiem pracującym w prywatnej praktyce z dorosłymi pacjentami ćwiczącymi CBT i DBT. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Krety w Grecji oraz tytuł magistra na Uniwersytecie w Leeds w Wielkiej Brytanii. Obecnie prowadzi badania doktoranckie na temat grupowej dialektycznej terapii behawioralnej zaburzeń z napadami objadania się w Szkole Medycznej Narodowego Uniwersytetu Kapodistrian w Atenach. Maria Karapatsia jest pracownikiem naukowym Oddziału Zaburzeń Odżywiania, a także członkiem zespołu DBT na 1. Oddziale Psychiatrycznym NKUOA, Eginition Hospital. Jest trenerem w szkoleniu sekcji DBT Greckiego Stowarzyszenia Badań Behawioralnych, które jest powiązane z BTech i pracuje jako trener w programach e-learningowych NKUOA, „Borderline Personality Disorder- Dialectical Behavior Therapy” i „Eating Disorders” ”. Jest współautorką artykułów na temat DBT i BPD w czasopismach naukowych i podręcznikach.
Dialektyczna terapia behawioralna i terapia traumy w programie leczenia uzależnień | dr Johanna Vigfusdottir, DPS Poliklinika w Molde, Norwegia
Johanna Vigfusdottir (Cand.psych) jest specjalistką w dziedzinie psychologii klinicznej dorosłych i doktorantką na Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii (NTNU). Przez ostatnią dekadę pracowała przede wszystkim w programie ambulatoryjnym dla pacjentów z zaburzeniami osobowości typu borderline lub trudnościami w regulacji emocji, stosując standardową terapię dialektyczno-behawioralną. Zasiada w zarządzie norweskiego stowarzyszenia zawodowego DBT (N-DBT). W ramach swojego projektu doktorskiego „Występowanie dysregulacji emocji i zespołu stresu pourazowego wśród pacjentów hospitalizowanych z zaburzeniami związanymi z używaniem substancji psychoaktywnych; Studium wykonalności połączonego leczenia umiejętności DBT-SUD i NET „wraz ze swoimi współpracownikami wdrożyła kombinację DBT- w przypadku zaburzeń związanych z używaniem substancji (DBT-SUD) i terapii narracyjnej ekspozycji NET w celu długoterminowego leczenie pacjentów z zaburzeniami związanymi z używaniem substancji.
16:10-16:30| Przerwa
16:30
17:55
ADHD i zaburzenia osobowości w adolescencji - wyzwania leczenia psychiatrycznego I prof. Omer Faruk Akca, Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Necmettin, Turcja
Dysforie płciowe a rozwój osobowości | mgr Agata Engel, Gabinet Psychoterapii, Warszawa
18:00 Zakończenie
Dzień 2
Gdańsk
28.05.2023,
Warsztaty
Uwaga! Niektóre warsztaty odbywają się w tym samym czasie (jest to zaznaczone w programie) Wybierz jeden długi warsztat lub zapisz się na jeden lub 2 krótkie warsztaty
10:00
14:00
Wprowadzenie do DBT I mgr Maria Bagińska
WPROWADZENIE DO DBT
OPIS WARSZTATU
Warsztat kierowany jest do psychologów, psychoterapeutów oraz innych specjalistów pracujących w obszarze zdrowia psychicznego, zainteresowanych wprowadzeniem terapii dialektyczno-behawioralnej do swojej praktyki zawodowej. Jeśli pracujesz lub chcesz zacząć pracować z osobami doświadczającymi przewlekłej dysregulacji emocjonalnej – te zajęcia są okazją do rozpoczęcia przygody z DBT, które jest podejściem opracowanym z myślą o tej grupie pacjentek i pacjentów. Omówione zostaną:
* teoria biospołeczna i model transakcyjny – podstawy teoretyczne niezbędne do rozumienia mechanizmów leżących u podstaw zaburzeń związanych z regulacją emocji
* hierarchia celów i analiza behawioralna – od czego zacząć pracę i jak to zrobić (podstawowa interwencja).
Część teoretyczna będzie przeplatana ćwiczeniami praktycznymi (odgrywaniem ról).
Prowadzący Maria Bagińska
Maria Bagińska- psycholożka, w 2020 roku ukończyła całościowe szkolenie DBT Comprehensive. Psychoterapeutka w trakcie czteroletniego szkolenia z terapii poznawczo-behawioralnej. Cały czas kształci się w DBT. Prowadziła trening dla rodzin Family Connections, brała udział w szkoleniach DBT – m.in. DBT w zaburzeniach odżywiania (DBT-ED), DBT w złożonym PTSD (DBT-PTSD). Na codzień pracuje głównie w nurcie DBT – prowadzi terapię indywidualną, grupowe treningi umiejętności oraz jest członkinią zespołów konsultacyjnych. Współzałożycielka Centrum Terapii DBT Bezpieczne Miejsce w Warszawie.
GODZINY 10-14.00
"Jaki mam problem z dysforią płciową?" Wyzwania w terapii | mgr Agata Engel, mgr Artur Stopel
JAKI JEST MÓJ PROBLEM Z DYSFORIĄ PŁCIOWĄ?
OPIS WARSZTATU:
W warsztacie omówimy obowiązujące w psychiatrii i seksuologii zmiany w zapatrywaniu na transpłciowość. Zwrócimy uwagę na fakt, że tożsamość niektórych osób nie mieści się w binarnym podziale na tożsamości męskie i kobiece i ma charakter niebinarny. Omówimy obecną tendencję do oddzielnego traktowania unikatowych doświadczeń osób niebinarnych. Zwrócimy szczególną uwagę na problem dysforii płciowej i zróżnicowaną etiologię jej pochodzenia. Będziemy dyskutować o społecznej, rewolucyjnej przemianie w zakresie realizowania tożsamości i manifestacji płciowej w odniesieniu do dawniej obowiązujących ról i stereotypów płciowych. Przybliżymy temat specyficznego języka osób transpłciowych oraz pułapek komunikacyjnych w pracy z klientem, ze szczególnym uwzględnieniem form rodzajowych. Postaramy się razem zidentyfikować zachowania dyskryminacyjne oraz tzw. mikroagresje wobec osób z tej grupy i razem opracujemy zasady współpracy psychologicznej o najwyższym standardzie.
Prowadzący: mgr Agata Engel, mgr Artur Stopel
—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
Agata Engel psycholożka, psychoterapeutka certyfikowana w nurcie CBT, w zawodzie od 24 lat, dydaktyczka, wykładała na warszawskim SWPS.
Absolwentka Wydziału Psychologii UW, specjalizacja: wspieranie rozwoju osobowości oraz pięcioletniego podyplomowego kursu TPB/CBT (2013 r.- certyfikowana terapeutka) + kursy doszkalające (m.in.: Mindfulness oraz Stiftelsen Noaks Ark-Roda Korset – Szwecja, dla osób pracujących psychologicznie z osobami przewlekle chorymi, HIV+).
Współpracując z Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej od 2010 r. prowadziła liczne warsztaty edukacyjne, treningowe i superwizji koleżeńskiej dla polskich psychologów certyfikujacych się w nurcie CBT. Od 2000 r. działa na rzecz ruchu LGBTQI w Polsce i pracuje terapeutycznie w obszarach tożsamości, samoidentyfikacji, samoakceptacji i pschoseksualności. W Stowarzyszeniu Lambda Warszawa pracowała jako prowadzaca grupy wsparcia dla młodych gejów i grupy terapeutycznej dla lesbijek oraz superwizorka w ramach superwizji koleżeńskiej.
Od lat koncentruje się również na pracy z traumami dzieciństwa i przetrwałym PTSD. Wiele jej Klientek i Klientów to osoby dotknięte przemocą oraz doświadczające przemocy seksualnej w dzieciństwie i/lub okresie dorosłości.
Współautorka artykułów i książek (m.in. „Coming out – zaproszenie do dialogu”, „Wywiad psychologiczny” pod kierunkiem Profesorki Katarzyny Stemplewskiej-Żakowicz, „Kiedy kobieta kocha kobietę”) oraz gościni programów telewizyjnych (m.in. prowadząca/ekspertka w programie edukacyjnym dla młodzieży pt. „Seksemisja”)
Artur Stopel
Pedagog (Uniwersytet Warszawski), psychotraumatolog, coach i doradca zawodowy. Doświadczony praktyk z szerokim spektrum zainteresowań i doświadczeń zawodowych.
Pracował m.in. w szkołach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych i specjalistycznej poradni profilaktyczno-terapeutycznej, ośrodku pomocy społecznej, Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie i Ośrodku Interwencji Kryzysowej, Stowarzyszeniu Pomocy Psychologicznej i Stowarzyszeniu Lambda Warszawa. Prowadził zajęcia dla studentów, tworzył i realizował programy psychoedukacyjne, przeprowadzał szkolenia i warsztaty dla pracowników Oświaty m.in. w zakresie funkcjonowania procedury Niebieska Karta, podejmowania interwencji oraz wsparcia dziecka w kryzysie
Od niemal dwudziestu lat wspiera dzieci, młodzież i rodziców / opiekunów w zakresie diagnozy dysfunkcji, trudności rozwojowo-edukacyjnych, wychowawczych i psychoemocjonalnych, w tym w obszarach LGBT+. W swojej codziennej praktyce prowadzi konsultacje indywidualne dla młodzieży i dorosłych w zakresie komunikacji, relacji rówieśniczych, funkcjonowania w środowisku szkolnym i rodzinnym oraz budowania się szeroko rozumianej tożsamości i identyfikacji.
“UMYSŁOWE LOCHY I EMOCJONALNE SMOKI”, Czyli trenowanie umiejętności DBT w grach fabularnych RPG, A.Radomska-Budnik
“UMYSŁOWE LOCHY I EMOCJONALNE SMOKI”, Czyli trenowanie umiejętności DBT w grach fabularnych RPG, A.Radomska-Budnik
OPIS WARSZTATU
Gry fabularne mają potencjał kształtowania i modelowania postaw (np. Matthews i in., 2014), mogą być bezpieczną przestrzenią trenowania nowych zachowań, a do tego są dobrą zabawą. Keulen-de Vos z zespołem (2017) wskazywali również, że erpegi mogą zwiększyć benefity z terapii, jeżeli są wykorzystywane jako jeden z jej elementów. Tym samym można włączyć RPG do treningów umiejętności DBT, co będę chciała Państwu zaprezentować podczas niniejszego warsztatu. Podczas warsztatu:
– Przejdziemy przez część teoretyczną, podczas której wyjaśnię, czym są gry fabularne. Pokażę przykładowe karty postaci oraz omówię elementy scenariusza rozgrywki. Opowiem o cyklu uczenia się Kolba i miejscu RPG w cyklu. Przedstawię własne case study łączenia treningów umiejętności DBT z elementami RPG. Porozmawiamy również o kwestiach bezpieczeństwa podczas rozgrywki.
– Następnie przejdziemy do części praktycznej. Podczas tej części przygotujemy przykładowy scenariusz rozgrywki treningowej oraz poćwiczymy prowadzenie gry w mniejszych grupach.
– W trakcie całego spotkania będzie możliwość zadawania pytań, a na zakończenie zrobimy przestrzeń na sesję Q&A oraz dyskusję.
Prowadzący: Aleksandra Radomska-Budnik
psycholożka i psychoterapeutka poznawczo – behawioralna w trakcie 4-letniego szkolenia, mistrzyni gry RPG. W 2020 roku ukończyła szkolenie DBT Comprehensive u prof. Alana Fruzzettiego. Pracuje terapeutycznie z osobami dorosłymi, korzystając również z terapii schematów oraz Superhero Therapy (ACT). Od trzech lat prowadzi treningi umiejętności DBT, a od października 2022 wprowadziła do nich rozgrywki gier fabularnych dla pacjentów. Swoją pasję do psychologii i fantastyki łączy w ramach podcastu i działań Fantastycznej Kozetki.
GODZINY WARSZTATU 10.00-14.00 (STACJONARNIE)
LICZBA UCZESTNIKÓW 15 osób
10:00
12:00
TRENING UMIEJĘTNOŚCI DBT W PRAKTYCE, E. Sygulska, G. Zajdel
OPIS WARSZTATU
Warsztat dla tych, którzy chcieli by prowadzić Trening DBT, ale się boją lub nie wiedzą jak. Warsztat będzie symulacją treningu umiejętności, w trakcie którego uczestnicy poznają umiejętność uprawomacniania oraz przeciwstawnego działania. Celem warsztatu jest pokazanie krok po kroku, jak wygląda jedno spotkanie treningowe i na czym polega rola trenerów umiejętności. Prowadzące podzielą się także wskazówkami dotyczącymi organizacji i prowadzenia treningów. Ponieważ pierwsza część każdego spotkania treningowego zaczyna się od omówienia zadania domowego, osoby, które zapiszą się na warsztat z tygodniowym wyprzedzeniem otrzymają drogą mailową wskazówki dotyczące ćwiczenia umiejętności „Mądry umysł”.
Prowadzący: Gabriela Zajdel i Emilka Sygulska
Gabriela Zajdel – psycholog, interwent kryzysowy, certyfikowana terapeutka CBT i DBT. Ukończyła szkolenie DBT Comprehensive prowadzone Prof. Alana Fruzzetti. Członek PTDBT i PTTPB. Doświadczenie zdobywała podczas staży na oddziałach psychiatrycznych, pracy w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Krakowie oraz w praktyce prywatnej. Prowadzi psychoterapię dorosłych w ośrodku dialektycznie.pl w Krakowie. Współtworzy podcast Kurs na DBT
Emilia Sygulska – psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka terapii poznawczo-behawioralnej, absolwentka szkolenia DBT Comprehensive prowadzone przez prof. Alana Fruzzettiego. Prowadzi treningi umiejętności DBT-A dla nastolatków i ich rodziców w formule wielorodzinnej. Współtworzy podcast Kurs na DBT
GODZINY WARSZTATU 10.00-12.00 (STACJONARNIE)
LICZBA UCZESTNIKÓW 16
"POKAŻ MI, ŻE ROZUMIESZ I ŻE JESTEM DLA CIEBIE WAŻNA", Magia uprawomocnienia, podstawy teoretyczne i wskazówki praktyczn, M. Tylko
Jedną z najważniejszych umiejętności terapeuty, w podejściu dialektyczno-behawioralnym jest umiejętność uprawomocnienia. Uprawomocnienie pomaga w budowaniu dobrej i głębokiej relacji w trakcie procesu terapeutycznego, zwiększa możliwość zrozumienia problemu oraz pomaga terapeucie przyjąć pełną empatii postawę w trakcie prowadzenia terapii. Dodatkowo zwiększa poczucie bezpieczeństwa pacjenta w trakcie terapii. Ta kluczowa umiejętność bywa jednak dla nas wyzwaniem. W trakcie warsztatu skoncentrujemy się na różnych formach uprawomocnienia. Uczestnicy poznają oraz przećwiczą możliwe strategie uprawomacniania. Zastanowimy się wspólnie nad wyzwaniami jakie pojawiają się w momencie kiedy staramy się uprawomocnić drugą osobę oraz zastanowimy się jak sobie radzić z „porażkami” sytuacjami w których próba uprawomocnienia była unieważniająca dla pacjenta. Warsztat jest skierowany do: psychoterapeutów, pracowników centrów interwencji kryzysowej, terapeutów uzależnień oraz psychiatrów, którzy chcą poznać podstawowe umiejętności psychoterapeutyczne.
——————————————————————–
Magdalena Muracka-Tylko jest psychologiem, filozofem i certyfikowanym psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym. W 2019 roku ukończyła szkolenie DBT Comprehensive Training prowadzone przez Behavioral Tech, Seattle, USA. Obecnie dalej kształci się w DBT jako psychoterapeuta, dydaktyk i mentor zespołów konsultacyjnych DBT pod okiem prof. Alana Fruzzettiego, uznanego specjalisty i superwizora DBT na świecie. Prowadzi prywatną praktykę terapeutyczną w Warszawie gdzie pracuje w nurcie terapii poznawczo-behawioralnei i dialektyczno-behawioralnej. Obecnie ma zaszczyt pełnić funkcję Członka Zarządu IV kadencji Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej (PTDBT), którego jest członkiem założycielem i w którego władzach aktywnie działa od 2016 roku. W stowarzyszeniu podejmuje inicjatywy szkolenia terapeutów (m.in.: prowadzi zespoły samokształceniowe, współprowadzi szkolenie DBT Comprehensive Training) oraz zajmuje się koordynacją i rozwijaniem programu Family Conections (FC) w Polsce (m.in.: prowadzi spotkania szkoleniowe dla liderów FC oraz konsultuje ich pracę), a jako lider FC prowadzi treningi umiejętności Family Connections dla rodzin. W roku 2023 rozpoczęła wraz z Natalią Gorzelnik nagrywanie podcastu „Jak ogarnąć emocje i poprawić relacje?” emocjeirelacje.pl w trakcie którego przybliża umiejętności DBT. Ma nadzieję wspierać szerokie grono osób w drodze do zmiany i poprawy życia na lepsze: pacjentów, terapeutów, członków rodzin i bliskich osób cierpiących na zaburzenie osobowości z pogranicza, i wszystkich osób, które chcą ogarnąć emocje i poprawić relacje.
CO I JAK - REGULOWANIE EMOCJI ZA POMOCĄ UMIEJĘTNOŚCI UWAŻNOŚCI, DLA LIDERÓW I ABSOLWENTÓW FC, i osób oczekujących na FC Anna Ślusarczyk
CO I JAK – REGULOWANIE EMOCJI ZA POMOCĄ UMIEJĘTNOŚCI UWAŻNOŚCI
OPIS WARSZTATU
W terapii DBT umiejętności uważności są uważane za główny filar poprawy regulacji emocji. Zakłada się, że pozostałe umiejętności regulacji emocji są bezpośrednio powiązane z umiejętnością ćwiczenia uważności. Uważność w DBT, to nie tylko “bycie tu i teraz”, ale również brak osądów. Dla naszych mózgów to trudne, ponieważ od początku są zaprogramowane do nakładania osądów i etykietowania. Dla uczestników FC, ale również dla terapeutów, z którymi współpracowałam, ten element treningu okazywał się wyzwaniem. Dlatego celem tych warsztatów jest wprowadzenie uczestników w techniki uważności stosowane w terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT) i zrozumienie, w jaki sposób uważność może przyczynić się do lepszego radzenia sobie z emocjami i poprawy jakości życia zarówno osób z BPD, jak i każdego z nas
—————————————————————————————————————————————————-
Prowadzący: Anna Ślusarczyk
Anna Ślusarczyk jest dziennikarką, red.naczelną portalu dla rodziców, czeka na obronę pracy dyplomowej z psychologii; od 2019 r. prowadzi treningi umiejętności Family Connections dla rodzin, w 2022 r. skończyła 20 tyg. kurs podstaw psychologii pozytywnej na University of Pennsylvania. Od 2023 r. należy do zespołu konsultacyjnego DBT i przygotowuje Trening umiejętności DBT. Z inicjatywy uczestników FC, w każdą sobotę na instagramie (@kawa_z_uwaznoscia) prowadzi 15 min. ćwiczenie uważności. Prowadzi również treningi dla rodziców. Lubi, kiedy ludziom żyje się dobrze.
GODZINY WARSZTATU 10.00-12.00 (STACJONARNIE)
LICZBA UCZESTNIKÓW ???
12:15
14:15
"Mocne słowa i moc słów": zastosowanie metafory w DBT | dr Anna Englert-Bator
W „Terapii poznawczo-behawioralnej zaburzeń osobowości typu borderline” (1993) Marsha Linehan zwraca uwagę na potrzebę nauczania dialektycznej terapii behawioralnej (DBT) poprzez metafory i historyjki. Myślenie metaforyczne zwiększa zaangażowanie pacjentów oraz daje im możliwość porównania czegoś, co jest abstrakcyjne, złożone i trudne do zrozumienia, z czymś bardziej konkretnym i namacalnym.
Na szkoleniu opowiemy:
- dlaczego użycie metafory ma kluczowe znaczenie w nauczaniu umiejętności DBT
- dlaczego to właśnie historyjki są kluczowym sposobem nauczania złożonych umiejętności regulacji emocjonalnej
- o przykładach metafor i historyjek przydatnych we wszystkich 4 modułach terapii DBT
PROWADZĄCY Anna Englert-Bator
psycholog, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny i dialektyczno-behawioralny, doktor nauk społecznych, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego, psycholog i psychoterapeuta młodzieży i dorosłych ośrodka Między Słowami
"A CO JEŚLI ZADZWONI?" Coaching telefoniczny i nie tylko w podejściu Terapii Dialektyczno-Behawioralnej, wskazówki praktyczne M. Tylko
W trakcie warsztatu zostaną przybliżone podstawy teoretyczne oraz zasady prowadzenia coachingu telefonicznego w podejściu DBT. Dodatkowo uczestnicy poznają oraz będą mieli możliwość przećwiczenia podstawowych strategii terapii dialektyczno behawioralnej. Pewne strategie terapeutyczne i umiejętności są bardzo skuteczne w trakcie kontaktu z osobami w stanie kryzysu emocjonalnego. Kiedy pacjent doświadcza dysregulacji emocji, możemy czuć się zagubieni i nie wiemy, co zrobić aby pomóc mu wyciszyć się, a następnie przejść do rozwiązania problemu. Udział w Warsztacie pomoże uczestnikom czuć się swobodniej i nie doświadczać bezradności w najtrudniejszych momentach spotkań i coachingu. Warsztat jest skierowany dla osób, które pracują z osobami doświadczających częstych kryzysów emocjonalnych: psychoterapeutów, pracowników centrów interwencji kryzysowej, terapeutów uzależnień oraz psychiatrów, którzy chcą poznać podstawowe umiejętności psychoterapeutyczne.
—————————————————————————————–
Magdalena Muracka-Tylko jest psychologiem, filozofem i certyfikowanym psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym. W 2019 roku ukończyła szkolenie DBT Comprehensive Training prowadzone przez Behavioral Tech, Seattle, USA. Obecnie dalej kształci się w DBT jako psychoterapeuta, dydaktyk i mentor zespołów konsultacyjnych DBT pod okiem prof. Alana Fruzzettiego, uznanego specjalisty i superwizora DBT na świecie. Prowadzi prywatną praktykę terapeutyczną w Warszawie gdzie pracuje w nurcie terapii poznawczo-behawioralnei i dialektyczno-behawioralnej. Obecnie ma zaszczyt pełnić funkcję Członka Zarządu IV kadencji Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej (PTDBT), którego jest członkiem założycielem i w którego władzach aktywnie działa od 2016 roku. W stowarzyszeniu podejmuje inicjatywy szkolenia terapeutów (m.in.: prowadzi zespoły samokształceniowe, współprowadzi szkolenie DBT Comprehensive Training) oraz zajmuje się koordynacją i rozwijaniem programu Family Conections (FC) w Polsce (m.in.: prowadzi spotkania szkoleniowe dla liderów FC oraz konsultuje ich pracę), a jako lider FC prowadzi treningi umiejętności Family Connections dla rodzin. W roku 2023 rozpoczęła wraz z Natalią Gorzelnik nagrywanie podcastu „Jak ogarnąć emocje i poprawić relacje?” emocjeirelacje.pl w trakcie którego przybliża umiejętności DBT. Ma nadzieję wspierać szerokie grono osób w drodze do zmiany i poprawy życia na lepsze: pacjentów, terapeutów, członków rodzin i bliskich osób cierpiących na zaburzenie osobowości z pogranicza, i wszystkich osób, które chcą ogarnąć emocje i poprawić relacje.
CO I JAK - REGULOWANIE EMOCJI ZA POMOCĄ UMIEJĘTNOŚCI UWAŻNOŚCI, DLA LIDERÓW I ABSOLWENTÓW FC, i osób oczekujących na FC Anna Ślusarczyk
CO I JAK – REGULOWANIE EMOCJI ZA POMOCĄ UMIEJĘTNOŚCI UWAŻNOŚCI
OPIS WARSZTATU
W terapii DBT umiejętności uważności są uważane za główny filar poprawy regulacji emocji. Zakłada się, że pozostałe umiejętności regulacji emocji są bezpośrednio powiązane z umiejętnością ćwiczenia uważności. Uważność w DBT, to nie tylko “bycie tu i teraz”, ale również brak osądów. Dla naszych mózgów to trudne, ponieważ od początku są zaprogramowane do nakładania osądów i etykietowania. Dla uczestników FC, ale również dla terapeutów, z którymi współpracowałam, ten element treningu okazywał się wyzwaniem. Dlatego celem tych warsztatów jest wprowadzenie uczestników w techniki uważności stosowane w terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT) i zrozumienie, w jaki sposób uważność może przyczynić się do lepszego radzenia sobie z emocjami i poprawy jakości życia zarówno osób z BPD, jak i każdego z nas
—————————————————————————————–
Prowadzący: Anna Ślusarczyk
Anna Ślusarczyk jest dziennikarką, red.naczelną portalu dla rodziców, czeka na obronę pracy dyplomowej z psychologii; od 2019 r. prowadzi treningi umiejętności Family Connections dla rodzin, w 2022 r. skończyła 20 tyg. kurs podstaw psychologii pozytywnej na University of Pennsylvania. Od 2023 r. należy do zespołu konsultacyjnego DBT i przygotowuje Trening umiejętności DBT. Z inicjatywy uczestników FC, w każdą sobotę na instagramie (@kawa_z_uwaznoscia) prowadzi 15 min. ćwiczenie uważności. Prowadzi również treningi dla rodziców. Lubi, kiedy ludziom żyje się dobrze.
GODZINY WARSZTATU 10.00-12.00 oraz 12:15-14:15 (STACJONARNIE)
Dzień 2
ONLINE
28.05.2023,
Warsztaty
Uwaga! Niektóre warsztaty odbywają się w tym samym czasie (jest to zaznaczone w programie) Wybierz jeden długi warsztat lub zapisz się na jeden lub 2 krótkie warsztaty
10:00
12:00
WARSZTATY FAMILY CONNECTIONS: UWAŻNOŚĆ/MINDFULNESS I RADYKALNA AKCEPTACJA, Część 1 wprowadzająca, DLA LIDERÓW I ABSOLWENTÓW FC, Piotr Sikora
OPIS WARSZTATU
Uczestnicy treningów DBT i Family Connections, pytani, którą umiejętność chcieliby najbardziej opanować, bardzo często wskazują na radykalną akceptację. Z drugiej strony, umiejętność ta równie często wydaje się im niezwykle trudna; często też doświadczają wewnętrznego oporu przed jej stosowaniem.
Założeniem niniejszego warsztatu jest, że stosowanie radykalnej akceptacji jest procesem, w którym nie można robić niczego na siłę, lecz raczej umiejętnie wspomagać się innymi umiejętnościami, zwłaszcza uważnością.
Odkrywanie, w jaki sposób uważność wspomagać może radykalną akceptację, będzie celem tych zajęć.
Warsztat składać się będzie z dwóch – dwugodzinnych – części.
W pierwszej – wprowadzającej – będziemy przyglądać się podstawowemu napięciu dialektycznemu pomiędzy akceptacją i zmianą i w jego ramach pogłębiać własne rozumienie radykalnej akceptacji, a także ćwiczyć podstawowe aspekty uważności, które stanowią podstawę kilku bardziej zaawansowanych praktyk, bardzo pomocnych w procesie dochodzenia do dogłębnego akceptowania tego, czego zmienić nie sposób.
Druga część warsztatu obejmie – zapoznanie się z tymi praktykami – uważności emocji, uważnego współczucia dla siebie i RAIN – oraz ich ćwiczenie.
Prowadzący: Piotr Sikora
Piotr Sikora – różne formy uważności praktykuje od ponad 30 lat; jest liderem rodzinnym Family Connections, trenerem umiejętności DBT, nauczycielem 8-tygodniowych kursów życia opartego na uważności (Mindfulness Based Living Course); jest też filozofem – rozwija koncepcję filozofii jako sztuki życia i prowadzi indywidualne sesje dialogu filozoficznego; jest też nauczycielem akademickim – filozofowania uczy studentów Akademii Ignatianum w Krakowie
GODZINY WARSZTATU 10.00-14.00 (ONLINE ZOOM) Warsztat dwuczęściowy
10.00-12.00 krótkie wprowadzenie do uważności w perspektywie DBT i ćwiczenie tej umiejętności; dialektyka akceptacja vs zmiana i idea radykalnej akceptacji – krótkie wprowadzenie i dyskusja
12.15-14.15 wskazanie aspektów procesu radykalnej akceptacji, które wymagają wykorzystania umiejętności uważności; wprowadzenie do i ćwiczenie kilku konkretnych praktyk uważnościowych pomocnych w procesie radykalnej akceptacji.
LICZBA UCZESTNIKÓW
PROWADZENIE TRENINGU DBT-A W FORMACIE WIELORODZINNYM, K. Socha Wieczorek
PROWADZENIE TRENINGU DBT-A W FORMACIE WIELORODZINNYM
OPIS WARSZTATU
Podczas warsztatu przyjrzymy się wielorodzinnej formule treningu umiejętności DBT-A, opracowanej przez Jill Rathus i Aleca Millera, oraz sposobom jej wykorzystania w skutecznej terapii nastolatków z dysregulacją emocjonalną, impulsywnością i zachowaniami autoagresywnymi. Zastanowimy się jakie są plusy podejścia wielorodzinnego, ale też z jakimi trudnościami możemy spotkać się w czasie pracy i jak je rozwiązywać w grupie. Omówimy również sprawdzony sposób uczenia poszczególnych umiejętności z zakresu 5 modułów treningu: uważności, tolerancji dyskomfortu psychicznego, podążania drogą środkową, regulacji emocji i skuteczności interpersonalnych.
Prowadzący: Kaja Wieczorek-Socha
Psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna CBT terapeutka dialektycznej terapii behawioralnej DBT, specjalistka psychologii klinicznej dzieci i młodzieży, neurobiolożka. Prowadzi terapię dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, także w j. angielskim.
Jest absolwentką kierunków Psychologia Stosowana oraz Neurobiologia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doświadczenie zdobywała w trakcie licznych staży klinicznych, w czasie pracy w oddziale psychiatrii oraz w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Prowadzi psychoterapię dzieci, młodzieży i ich rodzin także w języku angielskim. W ramach zespołu konsultacyjnego DBT współprowadzi trening umiejętności DBT-A.
Od 2021 roku prowadzi zajęcia dla studentów z zakresu pomocy psychologicznej w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej. Swoją pracę poddaje stałej superwizji.
GODZINY WARSZTATU 10.00-12.00 (ONLINE)
LICZBA UCZESTNIKÓW 50 osób
12:15
14:15
WARSZTATY FAMILY CONNECTIONS: UWAŻNOŚĆ/MINDFULNESS I RADYKALNA AKCEPTACJA, Część 2, DLA LIDERÓW I ABSOLWENTÓW FC, Piotr Sikora
OPIS WARSZTATU
Uczestnicy treningów DBT i Family Connections, pytani, którą umiejętność chcieliby najbardziej opanować, bardzo często wskazują na radykalną akceptację. Z drugiej strony, umiejętność ta równie często wydaje się im niezwykle trudna; często też doświadczają wewnętrznego oporu przed jej stosowaniem.
Założeniem niniejszego warsztatu jest, że stosowanie radykalnej akceptacji jest procesem, w którym nie można robić niczego na siłę, lecz raczej umiejętnie wspomagać się innymi umiejętnościami, zwłaszcza uważnością.
Odkrywanie, w jaki sposób uważność wspomagać może radykalną akceptację, będzie celem tych zajęć.
Warsztat składać się będzie z dwóch – dwugodzinnych – części.
W pierwszej – wprowadzającej – będziemy przyglądać się podstawowemu napięciu dialektycznemu pomiędzy akceptacją i zmianą i w jego ramach pogłębiać własne rozumienie radykalnej akceptacji, a także ćwiczyć podstawowe aspekty uważności, które stanowią podstawę kilku bardziej zaawansowanych praktyk, bardzo pomocnych w procesie dochodzenia do dogłębnego akceptowania tego, czego zmienić nie sposób.
Druga część warsztatu obejmie – zapoznanie się z tymi praktykami – uważności emocji, uważnego współczucia dla siebie i RAIN – oraz ich ćwiczenie.
Prowadzący: Piotr Sikora
Piotr Sikora – różne formy uważności praktykuje od ponad 30 lat; jest liderem rodzinnym Family Connections, trenerem umiejętności DBT, nauczycielem 8-tygodniowych kursów życia opartego na uważności (Mindfulness Based Living Course); jest też filozofem – rozwija koncepcję filozofii jako sztuki życia i prowadzi indywidualne sesje dialogu filozoficznego; jest też nauczycielem akademickim – filozofowania uczy studentów Akademii Ignatianum w Krakowie
GODZINY WARSZTATU 10.00-14.00 (ONLINE ZOOM) Warsztat dwuczęściowy
10.00-12.00 krótkie wprowadzenie do uważności w perspektywie DBT i ćwiczenie tej umiejętności; dialektyka akceptacja vs zmiana i idea radykalnej akceptacji – krótkie wprowadzenie i dyskusja
12.15-14.15 wskazanie aspektów procesu radykalnej akceptacji, które wymagają wykorzystania umiejętności uważności; wprowadzenie do i ćwiczenie kilku konkretnych praktyk uważnościowych pomocnych w procesie radykalnej akceptacji.
LICZBA UCZESTNIKÓW
UMIEJĘTNOŚCI DBT W PRACY Z PACJENTEM UZALEŻNIONYM, M. Pałucka
Warsztat „Umiejętności DBt w pracy z pacjentem uzależnionym”
W trakcie warsztatu omówione zostanie zastosowanie treningu umiejętności DBT w terapii uzależnień, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności „Kiedy kryzysem jest uzależnienie”. Podczas warsztatu skupimy się zarówno na terapii grupowej, jak i indywidualnej, na różnych etapach, z uwzględnieniem analizy behawioralnej dotyczącej nawrotów oraz przygotowania strategii pozwalających pacjentowi wrócić jak najszybciej do abstynencji.
——————————————————————————————————————————————————————————————————-
Małgorzata Pałucka, psycholog, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Swoje dziesięcioletnie doświadczenie zawodowe zdobywała w Norwegii, gdzie ukończyła pięcioletnią specjalizację z zakresu terapii uzależnień. Od 2019 roku jest również certyfikowanym psychoterapeutą Terapii Dialektoczno-Behawioralnej (NSSF, Uniwersytet w Oslo). Na codzień jest członkiem zespołu prowadzącego 6-miesięczną terapię dla osób zmagających się z uzależnieniem od alkoholu i środków psychoaktywnych, gdzie od 3 lat prowadzony jest również projekt DBT-PTSD, w którym czynnie uczestniczy. Prywatnie uwielbia teatr i aktywność fizyczną.
(Lubi o sobie mówić, że jestem najpierw człowiekiem, a później psychologiem.)
Patroni
Dziękujemy za patronaty!
Partnerzy
Dziękujemy partnerom za włączenie się w działania organizacyjne i za Państwa realną pomoc przy organizacji wydarzenia. Nasi partnerzy to placówki pracujące w nurcie DBT i zaangażowane w pomoc przy organizacji konferencji.
Patroni medialni
Dziękujemy patronom medialnym za za informowanie o wydarzeniu.
Lokalizacja
Hotel Gdańsk Mercure Stare Miasto
Jana Heweliusza 22
80-890 Gdańsk
Pierwszy dzień Opłata konferencyjna
Wykłady plenarne
Wczesna rejestracja! W kwietniu!
399 PLN
Opłata regularna
Stacjonarnie
Gdańsk
Tłumaczenie symultaniczne
399 PLN
Opłata regularna
Online ZOOM
Transmisja w czasie rzeczywistym
Tłumaczenie symultaniczne
349 PLN
Członkowie PTDBT
Stacjonarnie
Gdańsk
Tłumaczenie symultaniczne
349 PLN
Członkowie PTDBT
Online ZOOM
Transmisja w czasie rzeczywistym
Tłumaczenie symultaniczne
drugi dzień, opłata za warsztaty
stacjonarnie w Gdańsku
Warsztaty
Wczesna rejestracja! W kwietniu!
150 PLN
Opłata regularna
Stacjonarnie/
Online
Gdańsk/Online
Warsztat 2-godzinny
W języku polskim / tłumaczenie symultaniczne
299 PLN
Opłata regularna
Stacjonarnie
Gdańsk
Warsztat 4-godzinny
W języku polskim / tłumaczenie symultaniczne
120 PLN
Opłata dla członków PTDBT
Stacjonarnie/
Online
Gdańsk/Online
Warsztat 2-godzinny
W języku polskim / tłumaczenie symultaniczne
269 PLN
Opłata dla członków PTDBT
Stacjonarnie
Gdańsk
Warsztat 4-godzinny
W języku polskim / tłumaczenie symultaniczne
10 PLN
Warsztat dla Absolwentów i Liderów Family Connections
Stacjonarnie/ Online
Gdańsk/ Online
Warsztat 2-godzinny
Kod uprawniający do zniżki 🙂 W waszych skrzynkach i na grupie FB
Plan warsztatów
Pierwszy dzień Opłata konferencyjna
Wykłady plenarne
Późna rejestracja! W maju!
499 PLN
Opłata regularna
Stacjonarnie
Gdańsk
Tłumaczenie symultaniczne
499 PLN
Opłata regularna
Online ZOOM
Transmisja w czasie rzeczywistym
Tłumaczenie symultaniczne
449 PLN
Członkowie PTDBT
Stacjonarnie
Gdańsk
Tłumaczenie symultaniczne
449 PLN
Członkowie PTDBT
Online ZOOM
Transmisja w czasie rzeczywistym
Tłumaczenie symultaniczne
drugi dzień, opłata za warsztaty
stacjonarnie w Gdańsku
Warsztaty
Późna rejestracja! W maju!
200 PLN
Opłata regularna
Stacjonarnie
Gdańsk/ Online
Warsztat 2-godzinny
349 PLN
Opłata regularna
Stacjonarnie
Gdańsk/ Online
Warsztat 4-godzinny
170 PLN
Opłata dla członków PTDBT
Stacjonarnie
Gdańsk/ Online
Warsztat 2-godzinny
319 PLN
Opłata dla członków PTDBT
Stacjonarnie
Gdańsk/ Online
Warsztat 4-godzinny
Newsletter
Nie chesz nic przegapić? Zapisz się na nasz newsletter
Do zobaczenia wkrótce!
Dzień(s)
:
Godzina(y)
:
Minut(y)
:
Sekund(y)