IV Międzynarodowa konferencja BPD

Maj miesiącem świadomości BPD 2023: Wiedza, która daje nadzieję

 

IV International Conference on BPD in Poland „Hope comes from the knowledge” 27-28th May 2023

 

W I dniu Konferencji zapraszamy na znakomite wykłady specjalistów z Polski i zagranicy, w których poruszone zostaną tematy diagnozy, terapii oraz wyzwań i możliwości leczenia złożonych zaburzeń dysregulacji emocji, obejmujących nie tylko BPD ale także, zaburzenia odżywiania, uzależnienia, zaburzenia potraumatyczne. Szczególną uwagę poświęcimy także zagadnieniom dyresgulacji emocji w adolescencji: wczesnej diagnozie i interwencji, radzeniu sobie z tendencjami samobójczymi, dysforii płciowej, ADHD i farmakoterapii młodzieży.

W drugim dniu konferencji, zapraszamy na kameralne warsztaty. Miało być ich zaledwie kilka, ale ich liczba wciąż się zmienia. Wspaniali specjaliści zechcą się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem. Już za kilka dni będzie sobie można wybrać warsztat skrojony dla Was na miarę.

Po akceptacji Państwa zgłoszenia (2-3 dni od momentu zapisania się) otrzymacie Państwo informację o możliwości zarezerwowania pokoju hotelowego w niższej cenie w pobliżu miejsca konferencji. W jednym z dwóch miejsc do wyboru:

1. Hotel Mercure Gdańsk Stare Miasto, ul. Jana Heweliusza 22, 80-890 Gdańsk – miejsce Konferencji, hotel 4-gwiazdkowy

2. Hotel Ibis, ul. Jana Heweliusza 24, 80-890 Gdańsk – po drugiej stronie ulicy Hotelu Mercure, hotel 2-gwiazdkowy, opcja bardziej budżetowa.

Konferencja w Gdańsku i Online

Warsztaty

Wybierz jeden z warsztatów!

Program konferencji

IV Międzynarodowej Konferencji BPD

WIEDZA, KTÓRA DAJE NADZIEJĘ

Komitet naukowy:
prof. Maciej Pilecki
prof. Martin Bohus
prof. Alan E. Fruzzetti
prof. Maria Elena Ridolfi

Dzień 1

Gdańsk 

Transmisja ONLINE

27.05.2023,

Wykłady plenarne

10:00 | Otwarcie konferencji

10:10

11:50

Good Psychiatric Management (GPM) – oparty na dowodach model leczenia psychiatrycznego BPD | prof. Maria Elena Ridolfi, Klinika Psychiatrii, Fano, Włochy.

Młode głowy – o zdrowiu psychicznym młodych | dr Maciej Dębski, Fundacja Dbam o mój zasięg

Młodzi w kryzysie - wczesna interwencja - korzyści na zawsze: DBT-C, DBT-A, DBT STEPS-A oraz Family Connections - model zintegrowanego leczenia | mgr Magdalena Skuza, PTDBT, Centrum Zdrowia Psychicznego HarmonJa, Gdańsk.

11:50-12:10 | Przerwa

12:10

13:30

Dysocjacja, trauma i zaburzenie osobowości z pogranicza w świetle ICD-11, | prof. Annegret Krause-Utz, Instytu Psychologii Uniwersytetu Leiden, Holandia

Dialektyczna terapia behawioralna w leczeniu PTSD (DBT-PTSD) u dorosłych ofiar nadużyć seksualnych i przemocy w dzieciństwie | prof. Martin Bohus, Departament Medycyny Psychosomatycznej, Uniwerstet w Heidelbergu, Niemcy (sesja satelitarna) |

13:30-14:40| Przerwa obiadowa

14:40

16:10

Działania na rzecz osób z BPD I - Anka Mrówczyńska, Fundacja zPograniczaI

Niski poziom wiedzy społeczeństwa na temat borderline, stygmatyzacja tego zaburzenia, brak zrozumienia i akceptacji osób z diagnozą. Dostrzegając te i inne problemy osób z zaburzeniem borderline, Fundacja zPogranicza oraz agencja PR Hub ogłaszają start kampanii społecznej „Borderline #kuZrozumieniuiAkceptacji”.

W pierwszym etapie kampanii oddajemy w Państwa ręce serwis ZaburzenieBorderline.pl. Można w nim znaleźć rzetelną wiedzę na temat zaburzenia borderline. Przekazywane przez nas treści są nadzorowane przez współpracujących z nami specjalistów z Komitetu Naukowego oraz Partnerów merytorycznych kampanii. Zależy nam, aby serwis ZaburzenieBorderline.pl był centrum wiedzy o BPD dla osób z zaburzeniem, ich bliskich, specjalistów z zakresu ochrony zdrowia psychicznego oraz wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na ten temat.

Zapraszamy do udostępniania przygotowanych przez nas informacji. Serwis będzie rozwijany o nowe treści, dlatego, aby być na bieżąco, zachęcamy do obserwowania naszych mediów społecznościowych.

Tekst ze strony kampanii: https://zaburzenieborderline.pl/start-kampanii-spolecznej-borderline-ku-zrozumieniu-i-akceptacji/

Linki do mediów kampanii:

https://zaburzenieborderline.pl

https://www.facebook.com/zaburzeniebpd

https://www.instagram.com/zaburzeniebpd/

 

Jak skuteczna jest dialektyczna terapia behawioralna w zaburzeniach odżywiania (DBT-ED) doświadczenia w terapii pacjentów z napadami objadania I dr Maria Karapatsia, I klinika Psychiatrii Szpitala Eginition, Narodowy Uniwersytet Kapodistrian, Ateny Grecja|

Maria Karapatsia jest licencjonowanym psychologiem pracującym w prywatnej praktyce z dorosłymi pacjentami ćwiczącymi CBT i DBT.Maria Karapatsia jest licencjonowanym psychologiem pracującym w prywatnej praktyce z dorosłymi pacjentami ćwiczącymi CBT i DBT. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Krety w Grecji oraz tytuł magistra na Uniwersytecie w Leeds w Wielkiej Brytanii. Obecnie prowadzi badania doktoranckie na temat grupowej dialektycznej terapii behawioralnej zaburzeń z napadami objadania się w Szkole Medycznej Narodowego Uniwersytetu Kapodistrian w Atenach. Maria Karapatsia jest pracownikiem naukowym Oddziału Zaburzeń Odżywiania, a także członkiem zespołu DBT na 1. Oddziale Psychiatrycznym NKUOA, Eginition Hospital. Jest trenerem w szkoleniu sekcji DBT Greckiego Stowarzyszenia Badań Behawioralnych, które jest powiązane z BTech i pracuje jako trener w programach e-learningowych NKUOA, „Borderline Personality Disorder- Dialectical Behavior Therapy” i „Eating Disorders” ”. Jest współautorką artykułów na temat DBT i BPD w czasopismach naukowych i podręcznikach.

Dialektyczna terapia behawioralna i terapia traumy w programie leczenia uzależnień | dr Johanna Vigfusdottir, DPS Poliklinika w Molde, Norwegia

Johanna Vigfusdottir Johanna Vigfusdottir (Cand.psych) jest specjalistką w dziedzinie psychologii klinicznej dorosłych i doktorantką na Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii (NTNU). Przez ostatnią dekadę pracowała przede wszystkim w programie ambulatoryjnym dla pacjentów z zaburzeniami osobowości typu borderline lub trudnościami w regulacji emocji, stosując standardową terapię dialektyczno-behawioralną. Zasiada w zarządzie norweskiego stowarzyszenia zawodowego DBT (N-DBT). W ramach swojego projektu doktorskiego „Występowanie dysregulacji emocji i zespołu stresu pourazowego wśród pacjentów hospitalizowanych z zaburzeniami związanymi z używaniem substancji psychoaktywnych; Studium wykonalności połączonego leczenia umiejętności DBT-SUD i NET „wraz ze swoimi współpracownikami wdrożyła kombinację DBT- w przypadku zaburzeń związanych z używaniem substancji (DBT-SUD) i terapii narracyjnej ekspozycji NET w celu długoterminowego leczenie pacjentów z zaburzeniami związanymi z używaniem substancji.

16:10-16:30| Przerwa

16:30

17:55

ADHD i zaburzenia osobowości w adolescencji - wyzwania leczenia psychiatrycznego I prof. Omer Faruk Akca, Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Necmettin, Turcja

ADHD i zaburzenia osobowości w adolescencji - wyzwania leczenia psychiatrycznego I prof. Omer Faruk Akca, Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Necmettin, Turcja

Dysforie płciowe a rozwój osobowości | mgr Agata Engel, Gabinet Psychoterapii, Warszawa

18:00 Zakończenie

Dzień 2

Gdańsk 

28.05.2023,

Warsztaty

Uwaga! Niektóre warsztaty odbywają się w tym samym czasie (jest to zaznaczone w programie) Wybierz jeden długi warsztat lub zapisz się na jeden lub 2 krótkie warsztaty

10:00

14:00

Wprowadzenie do DBT I mgr Maria Bagińska

WPROWADZENIE DO DBT

OPIS WARSZTATU

Warsztat kierowany jest do psychologów, psychoterapeutów oraz innych specjalistów pracujących w obszarze zdrowia psychicznego, zainteresowanych wprowadzeniem terapii dialektyczno-behawioralnej do swojej praktyki zawodowej. Jeśli pracujesz lub chcesz zacząć pracować z osobami doświadczającymi przewlekłej dysregulacji emocjonalnej – te zajęcia są okazją do rozpoczęcia przygody z DBT, które jest podejściem opracowanym z myślą o tej grupie pacjentek i pacjentów. Omówione zostaną: 

* teoria biospołeczna i model transakcyjny – podstawy teoretyczne niezbędne do rozumienia mechanizmów leżących u podstaw zaburzeń związanych z regulacją emocji 

* hierarchia celów i analiza behawioralna – od czego zacząć pracę i jak to zrobić (podstawowa interwencja).

Część teoretyczna będzie przeplatana ćwiczeniami praktycznymi (odgrywaniem ról).

 

Prowadzący Maria Bagińska 

Maria Bagińska- psycholożka, w 2020 roku ukończyła całościowe szkolenie DBT Comprehensive. Psychoterapeutka w trakcie czteroletniego szkolenia z terapii poznawczo-behawioralnej. Cały czas kształci się w DBT. Prowadziła trening dla rodzin Family Connections, brała udział w szkoleniach DBT – m.in. DBT w zaburzeniach odżywiania (DBT-ED), DBT w złożonym PTSD (DBT-PTSD). Na codzień pracuje głównie w nurcie DBT – prowadzi terapię indywidualną, grupowe treningi umiejętności oraz jest członkinią zespołów konsultacyjnych. Współzałożycielka Centrum Terapii DBT Bezpieczne Miejsce w Warszawie.

 

GODZINY 10-14.00

"Jaki mam problem z dysforią płciową?" Wyzwania w terapii | mgr Agata Engel, mgr Artur Stopel

JAKI JEST MÓJ PROBLEM Z DYSFORIĄ PŁCIOWĄ? 

 

OPIS WARSZTATU:

W warsztacie omówimy obowiązujące w psychiatrii i seksuologii zmiany w zapatrywaniu na transpłciowość. Zwrócimy  uwagę na fakt, że tożsamość niektórych osób nie mieści się w binarnym podziale na tożsamości męskie i kobiece i ma charakter niebinarny. Omówimy obecną tendencję do oddzielnego traktowania unikatowych doświadczeń osób niebinarnych. Zwrócimy szczególną uwagę na problem dysforii płciowej i zróżnicowaną etiologię jej pochodzenia. Będziemy dyskutować o społecznej, rewolucyjnej przemianie w zakresie realizowania tożsamości i manifestacji płciowej w odniesieniu do dawniej obowiązujących ról i stereotypów płciowych. Przybliżymy temat specyficznego języka osób transpłciowych oraz pułapek komunikacyjnych w pracy z klientem, ze szczególnym uwzględnieniem form rodzajowych. Postaramy się razem zidentyfikować zachowania dyskryminacyjne oraz tzw. mikroagresje wobec osób z tej grupy i razem opracujemy zasady współpracy psychologicznej o najwyższym standardzie.

 

Prowadzący:  mgr Agata Engel, mgr Artur Stopel

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————


Agata Engel psycholożka, psychoterapeutka certyfikowana w nurcie CBT, w zawodzie od 24 lat, dydaktyczka, wykładała na warszawskim SWPS. 

Absolwentka Wydziału Psychologii UW, specjalizacja: wspieranie rozwoju osobowości oraz pięcioletniego podyplomowego kursu TPB/CBT (2013 r.- certyfikowana terapeutka) + kursy doszkalające (m.in.: Mindfulness oraz Stiftelsen Noaks Ark-Roda Korset – Szwecja, dla osób pracujących psychologicznie z osobami przewlekle chorymi, HIV+). 

Współpracując z Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej od  2010 r. prowadziła liczne warsztaty edukacyjne, treningowe i superwizji koleżeńskiej dla polskich psychologów certyfikujacych się w nurcie CBT. Od 2000 r. działa na rzecz ruchu LGBTQI w Polsce i pracuje terapeutycznie w obszarach tożsamości, samoidentyfikacji, samoakceptacji i pschoseksualności. W Stowarzyszeniu Lambda Warszawa pracowała jako prowadzaca grupy wsparcia dla młodych gejów i grupy terapeutycznej dla lesbijek oraz superwizorka w ramach superwizji koleżeńskiej. 

 

Od lat koncentruje się również na pracy z traumami dzieciństwa i przetrwałym PTSD. Wiele jej Klientek i Klientów to osoby dotknięte przemocą oraz doświadczające przemocy seksualnej w dzieciństwie i/lub okresie dorosłości.

 

Współautorka artykułów i książek (m.in. „Coming out – zaproszenie do dialogu”, „Wywiad psychologiczny” pod kierunkiem Profesorki Katarzyny Stemplewskiej-Żakowicz, „Kiedy kobieta kocha kobietę”) oraz gościni programów telewizyjnych (m.in. prowadząca/ekspertka w programie edukacyjnym dla młodzieży pt. „Seksemisja”)

 

Artur StopelArtur Stopel

Pedagog (Uniwersytet Warszawski), psychotraumatolog, coach i doradca zawodowy. Doświadczony praktyk z szerokim spektrum zainteresowań i doświadczeń zawodowych. 

Pracował m.in. w szkołach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych i specjalistycznej poradni profilaktyczno-terapeutycznej, ośrodku pomocy społecznej, Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie i Ośrodku Interwencji Kryzysowej, Stowarzyszeniu Pomocy Psychologicznej i Stowarzyszeniu Lambda Warszawa. Prowadził zajęcia dla studentów, tworzył i realizował programy psychoedukacyjne, przeprowadzał szkolenia i warsztaty dla pracowników Oświaty m.in. w zakresie funkcjonowania procedury Niebieska Karta, podejmowania interwencji oraz  wsparcia dziecka w kryzysie

Od niemal dwudziestu lat wspiera dzieci, młodzież i rodziców / opiekunów w zakresie diagnozy dysfunkcji, trudności rozwojowo-edukacyjnych, wychowawczych i psychoemocjonalnych, w tym w obszarach LGBT+. W swojej codziennej praktyce prowadzi konsultacje indywidualne dla młodzieży i dorosłych w zakresie komunikacji, relacji rówieśniczych, funkcjonowania w środowisku szkolnym i rodzinnym oraz budowania się szeroko rozumianej tożsamości i identyfikacji.

 

“UMYSŁOWE LOCHY I EMOCJONALNE SMOKI”, Czyli trenowanie umiejętności DBT w grach fabularnych RPG, A.Radomska-Budnik

​“UMYSŁOWE LOCHY I EMOCJONALNE SMOKI”, Czyli trenowanie umiejętności DBT w grach fabularnych RPG, A.Radomska-Budnik

OPIS WARSZTATU

Gry fabularne mają potencjał kształtowania i modelowania postaw (np. Matthews i in., 2014), mogą być bezpieczną przestrzenią trenowania nowych zachowań, a do tego są dobrą zabawą. Keulen-de Vos z zespołem (2017) wskazywali również, że erpegi mogą zwiększyć benefity z terapii, jeżeli są wykorzystywane jako jeden z jej elementów. Tym samym można włączyć RPG do treningów umiejętności DBT, co będę chciała Państwu zaprezentować podczas niniejszego warsztatu. Podczas warsztatu:

– Przejdziemy przez część teoretyczną, podczas której wyjaśnię, czym są gry fabularne. Pokażę przykładowe karty postaci oraz omówię elementy scenariusza rozgrywki. Opowiem o cyklu uczenia się Kolba i miejscu RPG w cyklu. Przedstawię własne case study łączenia treningów umiejętności DBT z elementami RPG. Porozmawiamy również o kwestiach bezpieczeństwa podczas rozgrywki.

– Następnie przejdziemy do części praktycznej. Podczas tej części przygotujemy przykładowy scenariusz rozgrywki treningowej oraz poćwiczymy prowadzenie gry w mniejszych grupach.

– W trakcie całego spotkania będzie możliwość zadawania pytań, a na zakończenie zrobimy przestrzeń na sesję Q&A oraz dyskusję.

 

Prowadzący: Aleksandra Radomska-Budnik

psycholożka i psychoterapeutka poznawczo – behawioralna w trakcie 4-letniego szkolenia, mistrzyni gry RPG. W 2020 roku ukończyła szkolenie DBT Comprehensive u prof. Alana Fruzzettiego. Pracuje terapeutycznie z osobami dorosłymi, korzystając również z terapii schematów oraz Superhero Therapy (ACT). Od trzech lat prowadzi treningi umiejętności DBT, a od października 2022 wprowadziła do nich rozgrywki gier fabularnych dla pacjentów. Swoją pasję do psychologii i fantastyki łączy w ramach podcastu i działań Fantastycznej Kozetki.

 

GODZINY WARSZTATU  10.00-14.00  (STACJONARNIE)

LICZBA UCZESTNIKÓW 15 osób

10:00

12:00

TRENING UMIEJĘTNOŚCI DBT W PRAKTYCE, E. Sygulska, G. Zajdel

OPIS WARSZTATU 

Warsztat dla tych, którzy chcieli by prowadzić Trening DBT, ale się boją lub nie wiedzą  jak. Warsztat będzie symulacją treningu umiejętności, w trakcie którego uczestnicy poznają umiejętność uprawomacniania oraz przeciwstawnego działania. Celem warsztatu jest pokazanie krok po kroku, jak wygląda jedno spotkanie treningowe i na czym polega rola trenerów umiejętności. Prowadzące podzielą się także wskazówkami dotyczącymi organizacji i prowadzenia treningów. Ponieważ pierwsza część każdego spotkania treningowego zaczyna się od omówienia zadania domowego, osoby, które zapiszą się na warsztat z tygodniowym wyprzedzeniem otrzymają drogą mailową wskazówki dotyczące ćwiczenia umiejętności „Mądry umysł”.

Prowadzący: Gabriela Zajdel i Emilka Sygulska 

Gabriela Zajdel – psycholog, interwent kryzysowy, certyfikowana terapeutka CBT i DBT. Ukończyła szkolenie DBT Comprehensive prowadzone Prof. Alana Fruzzetti. Członek PTDBT i PTTPB. Doświadczenie zdobywała podczas staży na oddziałach psychiatrycznych, pracy w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Krakowie oraz w praktyce prywatnej. Prowadzi psychoterapię dorosłych w ośrodku dialektycznie.pl w Krakowie. Współtworzy podcast Kurs na DBT

 

Emilia Sygulska – psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka terapii poznawczo-behawioralnej, absolwentka szkolenia DBT Comprehensive prowadzone przez prof. Alana Fruzzettiego. Prowadzi treningi umiejętności DBT-A dla nastolatków i ich rodziców w formule wielorodzinnej. Współtworzy podcast Kurs na DBT

GODZINY WARSZTATU  10.00-12.00 (STACJONARNIE)

LICZBA UCZESTNIKÓW 16

"POKAŻ MI, ŻE ROZUMIESZ I ŻE JESTEM DLA CIEBIE WAŻNA", Magia uprawomocnienia, podstawy teoretyczne i wskazówki praktyczn, M. Tylko

Jedną z najważniejszych umiejętności terapeuty, w podejściu dialektyczno-behawioralnym jest umiejętność uprawomocnienia. Uprawomocnienie pomaga w budowaniu dobrej i głębokiej relacji w trakcie procesu terapeutycznego, zwiększa możliwość zrozumienia problemu oraz pomaga terapeucie przyjąć pełną empatii postawę w trakcie prowadzenia terapii. Dodatkowo zwiększa poczucie bezpieczeństwa pacjenta w trakcie terapii. Ta kluczowa umiejętność bywa jednak dla nas wyzwaniem. W trakcie warsztatu skoncentrujemy się na różnych formach uprawomocnienia. Uczestnicy poznają oraz przećwiczą możliwe strategie uprawomacniania. Zastanowimy się wspólnie nad wyzwaniami jakie pojawiają się w momencie kiedy staramy się uprawomocnić drugą osobę oraz zastanowimy się jak sobie radzić z „porażkami” sytuacjami w których próba uprawomocnienia była unieważniająca dla pacjenta. Warsztat jest skierowany do: psychoterapeutów, pracowników centrów interwencji kryzysowej, terapeutów uzależnień oraz psychiatrów, którzy chcą poznać podstawowe umiejętności psychoterapeutyczne.

——————————————————————–

Magdalena Muracka-Tylko jest psychologiem, filozofem i certyfikowanym psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym. W 2019 roku ukończyła szkolenie DBT Comprehensive Training prowadzone przez Behavioral Tech, Seattle, USA. Obecnie dalej kształci się w DBT jako psychoterapeuta, dydaktyk i mentor zespołów konsultacyjnych DBT pod okiem prof. Alana Fruzzettiego, uznanego specjalisty i superwizora DBT na świecie. Prowadzi prywatną praktykę terapeutyczną w Warszawie gdzie pracuje w nurcie terapii poznawczo-behawioralnei i dialektyczno-behawioralnej. Obecnie ma zaszczyt pełnić funkcję Członka Zarządu IV kadencji Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej (PTDBT), którego jest członkiem założycielem i w którego władzach aktywnie działa od 2016 roku. W stowarzyszeniu  podejmuje inicjatywy szkolenia terapeutów (m.in.: prowadzi zespoły samokształceniowe, współprowadzi szkolenie DBT Comprehensive Training) oraz zajmuje się koordynacją i rozwijaniem programu Family Conections (FC) w Polsce (m.in.: prowadzi spotkania szkoleniowe dla liderów FC oraz konsultuje ich pracę), a jako lider FC prowadzi treningi umiejętności Family Connections dla rodzin. W roku 2023 rozpoczęła wraz z Natalią Gorzelnik  nagrywanie podcastu „Jak ogarnąć emocje i poprawić relacje?” emocjeirelacje.pl  w trakcie którego przybliża umiejętności DBT. Ma nadzieję wspierać szerokie grono osób w drodze do zmiany i poprawy życia na lepsze: pacjentów, terapeutów, członków rodzin i bliskich osób cierpiących na zaburzenie osobowości z pogranicza, i wszystkich osób, które chcą ogarnąć emocje i poprawić relacje.

CO I JAK - REGULOWANIE EMOCJI ZA POMOCĄ UMIEJĘTNOŚCI UWAŻNOŚCI, DLA LIDERÓW I ABSOLWENTÓW FC, i osób oczekujących na FC Anna Ślusarczyk

 

 CO I JAK –  REGULOWANIE EMOCJI ZA POMOCĄ UMIEJĘTNOŚCI UWAŻNOŚCI


OPIS WARSZTATU 

 

W terapii DBT umiejętności uważności są uważane za główny filar poprawy regulacji emocji. Zakłada się, że pozostałe umiejętności regulacji emocji są bezpośrednio powiązane z umiejętnością ćwiczenia uważności. Uważność w DBT, to nie tylko “bycie tu i teraz”, ale również brak osądów. Dla naszych mózgów to trudne, ponieważ od początku są zaprogramowane do nakładania osądów i etykietowania. Dla uczestników FC, ale również dla terapeutów, z którymi współpracowałam, ten element treningu okazywał się wyzwaniem. Dlatego celem tych warsztatów jest wprowadzenie uczestników w techniki uważności stosowane w terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT) i zrozumienie, w jaki sposób uważność może przyczynić się do lepszego radzenia sobie z emocjami i poprawy jakości życia zarówno osób z BPD, jak i każdego z nas

—————————————————————————————————————————————————-

Prowadzący: Anna Ślusarczyk  

Anna Ślusarczyk jest dziennikarką, red.naczelną portalu dla rodziców, czeka na obronę pracy dyplomowej z psychologii; od 2019 r. prowadzi treningi umiejętności Family Connections dla rodzin, w 2022 r. skończyła 20 tyg. kurs podstaw psychologii pozytywnej na University of Pennsylvania. Od 2023 r. należy do zespołu konsultacyjnego DBT i przygotowuje Trening umiejętności DBT. Z inicjatywy uczestników FC, w każdą sobotę na instagramie (@kawa_z_uwaznoscia) prowadzi 15 min. ćwiczenie uważności. Prowadzi również treningi dla rodziców. Lubi, kiedy ludziom żyje się dobrze.

 

GODZINY WARSZTATU  10.00-12.00 (STACJONARNIE)

LICZBA UCZESTNIKÓW ???

 

12:15

14:15

"Mocne słowa i moc słów": zastosowanie metafory w DBT | dr Anna Englert-Bator

W „Terapii poznawczo-behawioralnej zaburzeń osobowości typu borderline” (1993) Marsha Linehan zwraca uwagę na potrzebę nauczania dialektycznej terapii behawioralnej (DBT) poprzez metafory i historyjki. Myślenie metaforyczne zwiększa zaangażowanie pacjentów oraz daje im możliwość porównania czegoś, co jest abstrakcyjne, złożone i trudne do zrozumienia, z czymś bardziej konkretnym i namacalnym. 

Na szkoleniu opowiemy: 

  • dlaczego użycie metafory ma kluczowe znaczenie w nauczaniu umiejętności DBT 
  • dlaczego to właśnie historyjki są kluczowym sposobem nauczania złożonych umiejętności regulacji emocjonalnej 
  • o przykładach metafor i historyjek przydatnych we wszystkich 4 modułach terapii DBT 

            

PROWADZĄCY Anna Englert-Bator

psycholog, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny i dialektyczno-behawioralny, doktor nauk społecznych, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego, psycholog i psychoterapeuta młodzieży i dorosłych ośrodka Między Słowami

"A CO JEŚLI ZADZWONI?" Coaching telefoniczny i nie tylko w podejściu Terapii Dialektyczno-Behawioralnej, wskazówki praktyczne M. Tylko

W trakcie warsztatu zostaną przybliżone podstawy teoretyczne oraz zasady prowadzenia coachingu telefonicznego w podejściu DBT. Dodatkowo uczestnicy poznają oraz będą mieli możliwość przećwiczenia podstawowych strategii terapii dialektyczno behawioralnej. Pewne strategie terapeutyczne i umiejętności są bardzo skuteczne w trakcie kontaktu z osobami w stanie kryzysu emocjonalnego. Kiedy pacjent doświadcza dysregulacji emocji, możemy czuć się zagubieni i nie wiemy, co zrobić aby pomóc mu wyciszyć się, a następnie przejść do rozwiązania problemu. Udział w Warsztacie pomoże uczestnikom czuć się swobodniej i nie doświadczać bezradności w najtrudniejszych momentach spotkań i coachingu. Warsztat jest skierowany dla osób, które pracują z osobami doświadczających częstych kryzysów emocjonalnych: psychoterapeutów, pracowników centrów interwencji kryzysowej, terapeutów uzależnień oraz psychiatrów, którzy chcą poznać podstawowe umiejętności psychoterapeutyczne.

—————————————————————————————–

Magdalena Muracka-Tylko jest psychologiem, filozofem i certyfikowanym psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym. W 2019 roku ukończyła szkolenie DBT Comprehensive Training prowadzone przez Behavioral Tech, Seattle, USA. Obecnie dalej kształci się w DBT jako psychoterapeuta, dydaktyk i mentor zespołów konsultacyjnych DBT pod okiem prof. Alana Fruzzettiego, uznanego specjalisty i superwizora DBT na świecie. Prowadzi prywatną praktykę terapeutyczną w Warszawie gdzie pracuje w nurcie terapii poznawczo-behawioralnei i dialektyczno-behawioralnej. Obecnie ma zaszczyt pełnić funkcję Członka Zarządu IV kadencji Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej (PTDBT), którego jest członkiem założycielem i w którego władzach aktywnie działa od 2016 roku. W stowarzyszeniu  podejmuje inicjatywy szkolenia terapeutów (m.in.: prowadzi zespoły samokształceniowe, współprowadzi szkolenie DBT Comprehensive Training) oraz zajmuje się koordynacją i rozwijaniem programu Family Conections (FC) w Polsce (m.in.: prowadzi spotkania szkoleniowe dla liderów FC oraz konsultuje ich pracę), a jako lider FC prowadzi treningi umiejętności Family Connections dla rodzin. W roku 2023 rozpoczęła wraz z Natalią Gorzelnik  nagrywanie podcastu „Jak ogarnąć emocje i poprawić relacje?” emocjeirelacje.pl  w trakcie którego przybliża umiejętności DBT. Ma nadzieję wspierać szerokie grono osób w drodze do zmiany i poprawy życia na lepsze: pacjentów, terapeutów, członków rodzin i bliskich osób cierpiących na zaburzenie osobowości z pogranicza, i wszystkich osób, które chcą ogarnąć emocje i poprawić relacje.

CO I JAK - REGULOWANIE EMOCJI ZA POMOCĄ UMIEJĘTNOŚCI UWAŻNOŚCI, DLA LIDERÓW I ABSOLWENTÓW FC, i osób oczekujących na FC Anna Ślusarczyk

 

 CO I JAK –  REGULOWANIE EMOCJI ZA POMOCĄ UMIEJĘTNOŚCI UWAŻNOŚCI


OPIS WARSZTATU 

 

W terapii DBT umiejętności uważności są uważane za główny filar poprawy regulacji emocji. Zakłada się, że pozostałe umiejętności regulacji emocji są bezpośrednio powiązane z umiejętnością ćwiczenia uważności. Uważność w DBT, to nie tylko “bycie tu i teraz”, ale również brak osądów. Dla naszych mózgów to trudne, ponieważ od początku są zaprogramowane do nakładania osądów i etykietowania. Dla uczestników FC, ale również dla terapeutów, z którymi współpracowałam, ten element treningu okazywał się wyzwaniem. Dlatego celem tych warsztatów jest wprowadzenie uczestników w techniki uważności stosowane w terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT) i zrozumienie, w jaki sposób uważność może przyczynić się do lepszego radzenia sobie z emocjami i poprawy jakości życia zarówno osób z BPD, jak i każdego z nas

—————————————————————————————–

Prowadzący: Anna Ślusarczyk  

Anna Ślusarczyk jest dziennikarką, red.naczelną portalu dla rodziców, czeka na obronę pracy dyplomowej z psychologii; od 2019 r. prowadzi treningi umiejętności Family Connections dla rodzin, w 2022 r. skończyła 20 tyg. kurs podstaw psychologii pozytywnej na University of Pennsylvania. Od 2023 r. należy do zespołu konsultacyjnego DBT i przygotowuje Trening umiejętności DBT. Z inicjatywy uczestników FC, w każdą sobotę na instagramie (@kawa_z_uwaznoscia) prowadzi 15 min. ćwiczenie uważności. Prowadzi również treningi dla rodziców. Lubi, kiedy ludziom żyje się dobrze.

 

GODZINY WARSZTATU  10.00-12.00 oraz 12:15-14:15  (STACJONARNIE)

 

Dzień 2

ONLINE

28.05.2023,

Warsztaty

Uwaga! Niektóre warsztaty odbywają się w tym samym czasie (jest to zaznaczone w programie) Wybierz jeden długi warsztat lub zapisz się na jeden lub 2 krótkie warsztaty

10:00

12:00

WARSZTATY FAMILY CONNECTIONS: UWAŻNOŚĆ/MINDFULNESS I RADYKALNA AKCEPTACJA, Część 1 wprowadzająca, DLA LIDERÓW I ABSOLWENTÓW FC, Piotr Sikora

OPIS WARSZTATU 

Uczestnicy treningów DBT i Family Connections, pytani, którą umiejętność chcieliby najbardziej opanować, bardzo często wskazują na radykalną akceptację. Z drugiej strony, umiejętność ta równie często wydaje się im niezwykle trudna; często też doświadczają wewnętrznego oporu przed jej stosowaniem.

Założeniem niniejszego warsztatu jest, że stosowanie radykalnej akceptacji jest procesem, w którym nie można robić niczego na siłę, lecz raczej umiejętnie wspomagać się  innymi umiejętnościami, zwłaszcza uważnością. 

Odkrywanie, w jaki sposób uważność wspomagać może radykalną akceptację, będzie celem tych zajęć.

Warsztat składać się będzie z dwóch – dwugodzinnych – części. 

W pierwszej – wprowadzającej – będziemy przyglądać się podstawowemu napięciu dialektycznemu pomiędzy akceptacją i zmianą i w jego ramach pogłębiać własne rozumienie radykalnej akceptacji, a także ćwiczyć podstawowe aspekty uważności, które stanowią podstawę kilku bardziej zaawansowanych praktyk, bardzo pomocnych w procesie dochodzenia do dogłębnego akceptowania tego, czego zmienić nie sposób. 

Druga część warsztatu obejmie – zapoznanie się z tymi praktykami – uważności emocji, uważnego współczucia dla siebie i RAIN – oraz ich ćwiczenie.

 

Prowadzący: Piotr Sikora

Piotr Sikora – różne formy uważności praktykuje od ponad 30 lat; jest liderem rodzinnym Family Connections, trenerem umiejętności DBT, nauczycielem 8-tygodniowych kursów życia opartego na uważności (Mindfulness Based Living Course); jest też filozofem – rozwija koncepcję filozofii jako sztuki życia i prowadzi indywidualne sesje dialogu filozoficznego; jest też nauczycielem akademickim – filozofowania uczy studentów Akademii Ignatianum w Krakowie

GODZINY WARSZTATU  10.00-14.00 (ONLINE ZOOM) Warsztat dwuczęściowy

10.00-12.00  krótkie wprowadzenie do uważności  w perspektywie DBT i ćwiczenie tej umiejętności; dialektyka akceptacja vs zmiana i idea radykalnej akceptacji – krótkie wprowadzenie i dyskusja 

12.15-14.15 wskazanie aspektów procesu radykalnej akceptacji, które wymagają wykorzystania umiejętności uważności; wprowadzenie do i ćwiczenie kilku konkretnych praktyk uważnościowych pomocnych w procesie radykalnej akceptacji. 

LICZBA UCZESTNIKÓW 

PROWADZENIE TRENINGU DBT-A W FORMACIE WIELORODZINNYM, K. Socha Wieczorek

PROWADZENIE TRENINGU DBT-A W FORMACIE WIELORODZINNYM

 

OPIS WARSZTATU 

Podczas warsztatu przyjrzymy się wielorodzinnej formule treningu umiejętności DBT-A, opracowanej przez Jill Rathus i Aleca Millera, oraz sposobom jej wykorzystania w skutecznej terapii nastolatków z dysregulacją emocjonalną, impulsywnością i zachowaniami autoagresywnymi. Zastanowimy się jakie są plusy podejścia wielorodzinnego, ale też z jakimi trudnościami możemy spotkać się w czasie pracy i jak je rozwiązywać w grupie. Omówimy również sprawdzony sposób uczenia poszczególnych umiejętności z zakresu 5 modułów treningu: uważności, tolerancji dyskomfortu psychicznego, podążania drogą środkową, regulacji emocji i skuteczności interpersonalnych.

 

Prowadzący: Kaja Wieczorek-Socha 

Psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna CBT terapeutka dialektycznej terapii behawioralnej DBT, specjalistka psychologii klinicznej dzieci i młodzieży, neurobiolożka. Prowadzi terapię dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, także w j. angielskim. 

Jest absolwentką kierunków Psychologia Stosowana oraz Neurobiologia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doświadczenie zdobywała w trakcie licznych staży klinicznych, w czasie pracy w oddziale psychiatrii oraz w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Prowadzi psychoterapię dzieci, młodzieży i ich rodzin także w języku angielskim. W ramach zespołu konsultacyjnego DBT współprowadzi trening umiejętności DBT-A.

Od 2021 roku prowadzi zajęcia dla studentów z zakresu pomocy psychologicznej w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej. Swoją pracę poddaje stałej superwizji.

 

GODZINY WARSZTATU  10.00-12.00 (ONLINE)

LICZBA UCZESTNIKÓW 50 osób

 

12:15

14:15

WARSZTATY FAMILY CONNECTIONS: UWAŻNOŚĆ/MINDFULNESS I RADYKALNA AKCEPTACJA, Część 2, DLA LIDERÓW I ABSOLWENTÓW FC, Piotr Sikora

OPIS WARSZTATU 

Uczestnicy treningów DBT i Family Connections, pytani, którą umiejętność chcieliby najbardziej opanować, bardzo często wskazują na radykalną akceptację. Z drugiej strony, umiejętność ta równie często wydaje się im niezwykle trudna; często też doświadczają wewnętrznego oporu przed jej stosowaniem.

Założeniem niniejszego warsztatu jest, że stosowanie radykalnej akceptacji jest procesem, w którym nie można robić niczego na siłę, lecz raczej umiejętnie wspomagać się  innymi umiejętnościami, zwłaszcza uważnością. 

Odkrywanie, w jaki sposób uważność wspomagać może radykalną akceptację, będzie celem tych zajęć.

Warsztat składać się będzie z dwóch – dwugodzinnych – części. 

W pierwszej – wprowadzającej – będziemy przyglądać się podstawowemu napięciu dialektycznemu pomiędzy akceptacją i zmianą i w jego ramach pogłębiać własne rozumienie radykalnej akceptacji, a także ćwiczyć podstawowe aspekty uważności, które stanowią podstawę kilku bardziej zaawansowanych praktyk, bardzo pomocnych w procesie dochodzenia do dogłębnego akceptowania tego, czego zmienić nie sposób. 

Druga część warsztatu obejmie – zapoznanie się z tymi praktykami – uważności emocji, uważnego współczucia dla siebie i RAIN – oraz ich ćwiczenie.

 

Prowadzący: Piotr Sikora

Piotr Sikora – różne formy uważności praktykuje od ponad 30 lat; jest liderem rodzinnym Family Connections, trenerem umiejętności DBT, nauczycielem 8-tygodniowych kursów życia opartego na uważności (Mindfulness Based Living Course); jest też filozofem – rozwija koncepcję filozofii jako sztuki życia i prowadzi indywidualne sesje dialogu filozoficznego; jest też nauczycielem akademickim – filozofowania uczy studentów Akademii Ignatianum w Krakowie

GODZINY WARSZTATU  10.00-14.00 (ONLINE ZOOM) Warsztat dwuczęściowy

10.00-12.00  krótkie wprowadzenie do uważności  w perspektywie DBT i ćwiczenie tej umiejętności; dialektyka akceptacja vs zmiana i idea radykalnej akceptacji – krótkie wprowadzenie i dyskusja 

12.15-14.15 wskazanie aspektów procesu radykalnej akceptacji, które wymagają wykorzystania umiejętności uważności; wprowadzenie do i ćwiczenie kilku konkretnych praktyk uważnościowych pomocnych w procesie radykalnej akceptacji. 

LICZBA UCZESTNIKÓW 

UMIEJĘTNOŚCI DBT W PRACY Z PACJENTEM UZALEŻNIONYM, M. Pałucka

 

Warsztat „Umiejętności DBt w pracy z pacjentem uzależnionym”

W trakcie warsztatu omówione zostanie zastosowanie treningu umiejętności DBT w terapii uzależnień, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności „Kiedy kryzysem jest uzależnienie”. Podczas warsztatu skupimy się zarówno na terapii grupowej, jak i indywidualnej, na różnych etapach, z uwzględnieniem analizy behawioralnej dotyczącej nawrotów oraz przygotowania strategii pozwalających pacjentowi wrócić jak najszybciej do abstynencji. 

——————————————————————————————————————————————————————————————————-

 

Małgorzata Pałucka, psycholog, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Swoje dziesięcioletnie doświadczenie zawodowe zdobywała w Norwegii, gdzie ukończyła pięcioletnią specjalizację z zakresu terapii uzależnień. Od 2019 roku jest również certyfikowanym psychoterapeutą Terapii Dialektoczno-Behawioralnej (NSSF, Uniwersytet w Oslo). Na codzień jest członkiem zespołu prowadzącego 6-miesięczną terapię dla osób zmagających się z uzależnieniem od alkoholu i środków psychoaktywnych, gdzie od 3 lat prowadzony jest również projekt DBT-PTSD, w którym czynnie uczestniczy. Prywatnie uwielbia teatr i aktywność fizyczną.

(Lubi o sobie mówić, że jestem najpierw człowiekiem, a później psychologiem.)

Patroni

Dziękujemy za patronaty!

Patronat Honorowy, Prezydent Miasta Gdańsk

Oddział Gdańsko-Pomorski

Szpital Bielański

Partnerzy

 Dziękujemy partnerom za włączenie się w działania organizacyjne i za Państwa realną pomoc przy organizacji wydarzenia. Nasi partnerzy to placówki pracujące w nurcie DBT i zaangażowane w pomoc przy organizacji konferencji.

Patroni medialni

Dziękujemy patronom medialnym za za informowanie o wydarzeniu.

Ogarnij Emocje i Relacje

Lokalizacja

Hotel Gdańsk Mercure Stare Miasto

Jana Heweliusza 22

80-890 Gdańsk

Pierwszy dzień Opłata konferencyjna

Wykłady plenarne

Wczesna rejestracja! W kwietniu!

399 PLN

Opłata regularna

Stacjonarnie

Gdańsk

Tłumaczenie symultaniczne

399 PLN

Opłata regularna

Online ZOOM

Transmisja w czasie rzeczywistym

Tłumaczenie symultaniczne

349 PLN

Członkowie PTDBT

Stacjonarnie

Gdańsk

Tłumaczenie symultaniczne

349 PLN

Członkowie PTDBT

Online ZOOM

Transmisja w czasie rzeczywistym

Tłumaczenie symultaniczne

drugi dzień, opłata za  warsztaty

stacjonarnie w Gdańsku

Warsztaty

Wczesna rejestracja! W kwietniu!

150 PLN

Opłata regularna

Stacjonarnie/

Online

Gdańsk/Online

Warsztat 2-godzinny

W języku polskim / tłumaczenie symultaniczne

299 PLN

Opłata regularna

Stacjonarnie

Gdańsk

Warsztat 4-godzinny

W języku polskim / tłumaczenie symultaniczne

120 PLN

Opłata dla członków PTDBT

Stacjonarnie/

Online

Gdańsk/Online

Warsztat 2-godzinny

W języku polskim / tłumaczenie symultaniczne

269 PLN

Opłata dla członków PTDBT

Stacjonarnie

Gdańsk

Warsztat 4-godzinny

W języku polskim / tłumaczenie symultaniczne

10 PLN

Warsztat dla Absolwentów i Liderów Family Connections

Stacjonarnie/ Online

Gdańsk/ Online

Warsztat 2-godzinny

Kod uprawniający do zniżki 🙂 W waszych skrzynkach i na grupie FB

Plan warsztatów

Pierwszy dzień Opłata konferencyjna

Wykłady plenarne

Późna rejestracja! W maju!

499 PLN

Opłata regularna

Stacjonarnie

Gdańsk

Tłumaczenie symultaniczne

499 PLN

Opłata regularna

Online ZOOM

Transmisja w czasie rzeczywistym

Tłumaczenie symultaniczne

449 PLN

Członkowie PTDBT

Stacjonarnie

Gdańsk

Tłumaczenie symultaniczne

449 PLN

Członkowie PTDBT

Online ZOOM

Transmisja w czasie rzeczywistym

Tłumaczenie symultaniczne

drugi dzień, opłata za  warsztaty

stacjonarnie w Gdańsku

Warsztaty

Późna rejestracja! W maju!

200 PLN

Opłata regularna

Stacjonarnie

Gdańsk/ Online

Warsztat 2-godzinny

349 PLN

Opłata regularna

Stacjonarnie

Gdańsk/ Online

Warsztat 4-godzinny

170 PLN

Opłata dla członków PTDBT

Stacjonarnie

Gdańsk/ Online

Warsztat 2-godzinny

319 PLN

Opłata dla członków PTDBT

Stacjonarnie

Gdańsk/ Online

Warsztat 4-godzinny

Newsletter

Nie chesz nic przegapić? Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się, aby nie przegapić żadnej wiadomości!

* indicates required
Newsletter
Bezpłatnych wydarzeniach dla wszystkich
Bezpłatne szkolenia dla terapeutów
Płatne szkolenia dla terapeutów
Treningi umiejętności DBT dla pacjentów (płatne)
Administratorem danych jest Polskie Towarzystwo Terapii Dialektyczno-Behawioralnej z siedzibą w Gdańsku 80-288, przy ul. Politechnicznej 9/7. Kontakt z Administratorem danych: Dane będą przetwarzane do czasu rezygnacji z subskrypcji newslettera. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Państwa praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych tj.: prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uznają, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego Rozporządzenia. Zgodnie z ustawą z dnia 18.07.2002 r o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.) wyrażam zgodę na przesyłanie informacji o działaniach statutowych Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej.
Możesz zrezygnować z newslettera klikając link w stopce e-maila. Informacje na temat naszej polityki prywatności znajdziesz na stronie ptdbt.pl/klauzula_informacyjna
We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

Do zobaczenia wkrótce!

Dzień(s)

:

Godzina(y)

:

Minut(y)

:

Sekund(y)