Materiały edukacyjne i informacje dla rodzin

Większa świadomość tego co się dzieje z osobą Ci bliską może pomóc Ci towarzyszyć jej w terapii i codziennych jej zmaganiach z trudnościami: dysregulacją emocji, wrażliwością, trudnościami interpersonalnymi. Ważne jest też, żebyś nauczył się/nauczyła się dbać i otaczać opieką samego siebie. Zapraszamy Cię do zapoznania się z poniższymi materiałami, mamy nadzieję, że będą dla Ciebie pomocne.

Materiały pomocowe dostępne w języku polskim

Mikołajki z DBT 2019

Zapraszamy do obejrzenia nagrań z cyklu spotkań, skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Te spotkania przybliżają problematykę zaburzenia osobowości z pogranicza, dysregulacji emocji oraz terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT). Mówimy w nich też o umeijetnościach DBT, tak po prostu, zwyczajnym językiem. Staramy się pokazać jak można te umiejętności zastosować w swojej codzienności.

 

 

Mikołajki z DBT 2019, mówimy o  DBT prostym językiem. Staramy się pokazać jak skorzystać w umiejętności w życiu codziennym.

Audycja radiowa

Osoby z zaburzeniem osobowości z pogranicza (borderline, BPD)  boją się odrzucenia, ale jednocześnie ranią bliskich

Zachęcamy do wysłuchania audycji, w której dwóch członków Towarzystwa PTDBT Magdalena Skuza-Singh i Jacek Stasiuk przybliża trudności z jakimi borykają się osoby cierpiące na zaburzenia osobowości z pogranicza (Borderline Personality Disorder – BPD). W audycji wzięła również udział Pani Żaneta, która cierpi na zaburzenie osobowości z pogranicza i dzieli się w audycji swoim doświadczeniem.
Zachęcamy do wysłuchania z uwagą!
Audycja była prowadzona przez Panią Joannę Matuszewską i odbyła się w Radio Gdańsk.
Zapraszamy na stronę audycji Radio Gdańsk

Radio Gdańsk

Audycja radiowa

Czy to bunt nastolatka, czy może objaw zaburzeń? Psycholog wyjaśnia jak je odróżnić

Zachęcamy do wysłuchania audycji, w której pani Magdalena Skuza-Singh przybliża trudności z jakimi borykają się nastolatki oraz wyjaśnia jak odróżnić zachowania, które wpisują się w normę od trudności, które powinny skłonić nas do konsultacji ze specjalistą.  Czasem pewne cechy mogą świadczyć o możliwości rozwinięcia się u nastolatka zaburzenia osobowości z pogranicza. (Borderline Personality Disorder – BPD). 
Audycja była prowadzona przez Panią Joannę Matuszewską i odbyła się w Radio Gdańsk.
Zapraszamy na stronę audycji Radio Gdańsk

Radio Gdańsk

Artykuł

Zachęcamy do przeczytania artykułu, w którym pani Magdalena Tylko przybliża specyfikę zaburzenia osobowości z pogranicza i problem dysregulacji emocji, problemy rodzin i bliskich osób nią dotkniętych. W artykule są przedstawione po krótce objawy niepokojące u nastolatków, opisane też są mechanizmy, które mogą prowadzić do nasilania dysregulacji emocji u wszystkich członków rodziny, nasilenia objawów depresyjnych, wypalenia i jednocześnie zmniejszenia poczucia własnej sprawczości.     W artykule prezentowany jest też bezpłatny program Family Connections™ (FC™), który może być sposobem na przezwyciężenie narastających od lat trudności.

 

Wykład

Zapraszamy do obejrzenia wykładu  „Dysregulacja emocji. Borderline i terapia Dialektyczno-Behawioralna” członkini naszego towarzystwa Pani Vivian Fiszer wygłoszony na konferencji, która odbyła się w Maju 2018 roku w Sopocie „Osobowość z pogranicza Jak wspierać osoby wrażliwe emocjonalnie?”.

Dysregulacja Emocji Borderline i DBT

Wykład wygłoszony na konferencji, która odbyła się w Maju 2018 roku w Sopocie "Osobowość z pogranicza Jak wspierać osoby wrażliwe emocjonalnie?". Przepraszam, że nie zmieściłam się w obiecanym miesiącu z tą prezentacją. Za to w tym tygodniu ogłoszę jeszcze webinar, który niebawem przeprowadzę na temat terapii osoby, która ma Zaburzenie Borderline+ Zaburzenie Osobowości Zależnej, miłego oglądania! (włączona jest jakość HD filmu, wczęśniej slajdy były niewyraźne, ale nie wiem czy to zawsze będzie działać, więc w razie czego dajcie proszę znać w komentarzach)

Opublikowany przez Polskie Towarzystwo DBT Wtorek, 4 września 2018

Na rynku polskim ukazały się dwie książki, przeznaczone dla rodzin i bliskich osób z BPD.

BORDERLINE Jak żyć z osobą o skrajnych emocjach
Kreger Randi , Mason Paul T.
Tak w skrócie można opisać relacje z osobą cierpiącą na zaburzenie osobowości typu borderline. Skrajne emocje, wykorzystywanie słabości innych, by osiągnąć swoje cele, czułość przeplatana ze złością. Jak odzyskać kontrolę nad swoim życiem, gdy ktoś z bliskich cierpi na borderline? To pierwsza na polskim rynku wydawniczym książka podejmująca ten trudny temat. Zawiera wiele historii rodzin i partnerów osób z tym zaburzeniem. Autorzy przedstawiają sprawdzone wskazówki i porady, które można wprowadzić w życie praktycznie od zaraz. Opis pochodzi ze strony wydawcy.
BORDERLINE Jak żyć z osobą o skrajnych emocjach
Kreger Randi , Mason Paul T.
Dla pacjentów, ich bliskich, przyjaciół i terapeutów.

Skrajne wahania nastroju i nieprzewidywalne wybuchy gniewu; dojmujące uczucie pustki i strach przed porzuceniem; burzliwe relacje międzyludzkie i skłonność do zachowań autodestrukcyjnych, aż po groźby i gesty samobójcze. Te powtarzające się objawy stanowią codzienność milinów osób z zaburzeniami osobowości z pogranicza  (Borderline
Personality Dissorder – BPD
), ich krewnych i przyjaciół. Chociaż badania pokazują, że problem ten dotyka nawet co czwartej osoby poszukującej pomocy psychiatrycznej, to wciąż spotyka się z dużym niezrozumieniem społecznym, zaś specjalistom przysparza trudności z diagnozą.
Autorzy w przystępny sposób przybliżają czytelnikowi świat osoby z BPD, pomagając zrozumieć, w jaki sposób postrzega ona rzeczywistość oraz jakie uczucia i myśli kłębią się w jej głowie – co znacznie ułatwiają liczne przykłady i zrozumiałe porównania. Jednocześnie dokładnie omawiają wszystkie typowe objawy, możliwe przyczyny zaburzenia i sposoby terapii. Osobne rozdziały poświęcono także praktycznym wskazówkom dotyczącym rozwiązywania sytuacji kryzysowych i komunikacji z osobami z zaburzeniami borderline. To doskonałą lektura zarówno dla samych osób z objawami BPD, ich bliskich, jak i terapeutów.

Opis pochodzi ze strony wydawcy.

Strona wydawcy: https://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,3074,strona,Nienawidze_cie_Nie_odchodz_,katid,47.html

Materiały  Family Connections ™ dostępne w języku polskim (1,2,6 moduł)

Seria dla bliskich osób dorosłych

(na dole filmu z prawej strony można włączyć polskie napisy)

Cykl filmów prezentujących ważne informacje o sposobach radzenia sobie w ważnych bliskich relacjach. Film prezentuje najważniejsze moduły programu Program Family Connections ™

Trwa projekt tłumaczenia tych materiałów na język polski, zachęcamy do śledzenia naszego kanału You Tube 
Seria filmów została stworzona przez by NEABPD (Dr. Alan Fruzzetti) oraz National Office for Suicide Prevention in Ireland (HSE)
Źródło: https://www.borderlinepersonalitydisorder.com/video-series/

 Materiały  Family Connections ™ dostępne w języku polskim

Seria dla bliskich nastolatków

(na dole filmu z prawej strony można włączyć polskie napisy)

Cykl filmów prezentujących ważne informacje o sposobach radzenia sobie w ważnych bliskich relacjach. Film prezentuje najważniejsze moduły programu Program Family Connections ™

Trwa projekt tłumaczenia tych materiałów na język polski, zachęcamy do śledzenia naszego kanału You Tube 
Seria filmów została stworzona przez by NEABPD (Dr. Alan Fruzzetti) oraz National Office for Suicide Prevention in Ireland (HSE)
Źródło: https://www.borderlinepersonalitydisorder.com/video-series/

Działania PTDBT dla rodzin

Treningi umiejętności dla rodzin oraz szkolenia dla liderów grup treningowych w 2018 roku.
Kiedy bliska osoba cierpi na zaburzenie osobowości z pogranicza (BPD), cierpi także rodzina i otoczenie. Dzieje się tak dlatego, że w BPD mogą występować intensywne i burzliwe relacje z rodziną, przyjaciółmi i bliskimi, może zdarzać się przechodzenie od ekstremalnej bliskości i miłości (idealizacja) do skrajnej niechęci lub złości (dewaluacji). Zmienne nastroje, zachowania wysokiego ryzyka, samobójstwo i intensywny gniew są często częścią życia osoby z BPD, a tym samym stają się częścią życia tych, którzy ją kochają.

Rodziny osób z BPD potrzebują wsparcia, treningu umiejętności, a czasem własnej terapii! 

Odpowiedzią na te potrzeby jest program Family Connections! 

Ulotka 2 stronna programu Family Connections dla rodzin i profesjonalistów A5

Plakat 2-stronny programu Family Connections dla rodzin A4

Plakat 1-stronny programu Family Connections dla rodzin A4

Infografika Family Connections dla rodzin 

Dlaczego rodzina jest ważna? Dlaczego chcemy ją uwzględniać w terapii?
To jest 15 minutowe nagranie  Perry Hoffman, Ph.D, w języku angielskim, prezentuje z jakimi trudnościami zmagają się członkowie rodzin, którzy kochają i troszczą się o bliską osobę cierpiącą na BPD. W nagraniu są też poruszone kwestie w jaki sposób program Family Connections™ pomaga rodzinom  (w oparciu o wyniki badań naukowych). Nagranie pochodzi ze strony: https://www.borderlinepersonalitydisorder.com/family-connections/