Lektury i webinary dla terapeuty

Na tej stronie znajdziesz podstawowe informacje na temat tego jakie książki i inne źródła wiedzy mogą być dla Ciebie pomocne na Twojej ścieżce rozwoju terapeutycznego, w szczególności jeśli chcesz specjalizować się w DBT.

Lektury obowiązkowe dla terapeuty DBT

To są książki, które są podstawą do rozwijania wiedzy o zaburzeniu osobowości z pogranicza (borderlina, BPD) oraz książki, które pomagają terapeutom w skutecznym leczeniu i wdrażaniu do swojej praktyki terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT). Te książki trzeba mieć na półce, do nich wielokrotnie wracamy w naszej pracy. Z nich nieustannie się uczymy.

Lektury uzupełniające dla terapeuty DBT

To są książki, które każdy terapeuta powinien mieć, które stanowią podstawę pracy terapeutycznej, tak więc książki pomagające w diagnozie oraz inne szczegółowe opracowania z zakresu DBT lub innych ważnych zagadnień.

Warto przeczytać

Te książki to doskonałe uzupełnienie wiedzy, z nich będziesz czerpać dodatkową inspirację. Tutaj proponujemy lektury rozwijające Twoją wiedzę i umiejętności i poszerzające horyzonty.

Recenzja książki: Złość i smok lubomił

Recenzja książki: Złość i smok lubomił

Seria książek o uczuciach dla dzieci: Złość i smok lubomił,W.Kołyszko, J.Tomaszewska Dzisiaj wspominam o książce dla dzieci. Dlaczego? Zgodnie z dialekyczną terapią behawioralną DBT, jednym z pierwszych kroków do zmiany emocji jest rozpoznanie jej i nazwanie. Bardzo...

Materiały filmowe

Spora dawka dobrej wiedzy jest również dostępna na YT oraz na FB

III Konferencja PTDBT

Uczymy się od najlepszych. Zapraszamy do obejrzenia wystąień specjalistów zza granicy, którzy mówią o skutecznej terapii BPD i o działaniach profilaktycznych. III Konferencja PTDBT, „Maj miesiącem świadomości Borderline” odbyła się w dniach 12-22 maja 2021 roku. Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach z PTDBT „Maj miesiącem świadomości Borderline” Rozmawialiśmy o tym jak wspierać osoby wrażliwe emocjonalnie, cierpiące na dysregulację emocji i zaburzenie osobowości z pogranicza (BPD, Borderline, Osobowość chwiejną emocjonalnie). Dzieliliśmy się wiedzą i doświadczeniem. Naszymi gośćmi byli „Spotkań z PTDBT 2021”. Prof Daniel Flynn i dr Mary Kells którzy opowiedzieli nam o formach pomocy młodzieży i o formach wsparcia klinicystów w Irlandii oraz omówili wyniki badań skuteczności tych oddziaływań. Dr Lizz Mazza przedstawiła program wsparcia nastolatków w środowisku szkoły DBT STEPS. Rozmowa Magdaleny Skuzy-Singh, osoby o wielkim sercu i cudownej terapeutki z prof. Alenem Fruzzettim, jednym z pierwszych uczniów Marshy Linehan i współtwórcy Terapii DBT, pozostaje dla nas źródłem inspiracji, a profesor zaraził nas swoim entuzjazmem oraz otwartością na drugą osobę. Mamy nadzieję, że to spotkanie zainspiruje specjalistów do zaangażowania się i rozwijania programu Family Connections. Bartłomiej Taurogiński i Paweł Jastrzębowski podzielili sia z nami wiedzą o tym jak wspierać młodzież, która doświadcza dysregulacji emocji i angażuje się w zachowania destrukcyjne. A Pani Maria Kulesza przedstawiła wyniki swoich badań dotyczących przetwarzania wspomnień u kobiet z BPD. Nie mniej ważne jednak będą spotkania i rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Chcemy aby teoria została poparta doświadczeniem osobistym i rozmową o praktycznych sposobach jej zastosowania. Liczymy na to, że spotkanie z absolwentami Family Connections, osobami, które w wyjątkowy sposób wspierają swoich bliskich zmagających się z dysregulacją emocji, pomogą nam lepiej zrozumieć ich perspektywę oraz przywrócą nam nadzieję w to, że zmiana jest możliwa. Liczymy na to, że rozmowa z terapeutami: członkami i sympatykami PTDBT, którzy jako pierwsi w Polsce kształcą się i pracują w nurcie Terapii Dialektyczno-Behawioralnej będzie inspiracją dla kolejnych terapeutów aby uczyć się DBT i rozwijać w tym nurcie terapeutycznym (a naprawdę warto!). Nasi goście udzielili odpowiedzi na pytania nurtujące początkujących terapeutów: o terapię traumy, trening umiejętności i zespół konsultacyjny. Ale, ale równie istotne było dla nas spotkanie Anny Englert Bator z Panią Moniką Kotlarek i ich rozmowa o stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenie osobowości z pogranicza. Dopełnieniem tych cudownych dni były Warsztaty Dziekujemy Państu za udział w naszej konferencji i zapraszamy do obejrzenia filmów.

 

II Konferencja PTDBT

Zapraszamy do obejrzenia nagrań z II Konferencji PTDBT „Jak wspierać osoby wrażliwe emocjonlnanie?”. Konferencja miała formę online i była bezpłatna – to nasz wkład we wspieranie osób mierzących się z problemami i tych, którzy im pomagają – terapeutów, rodzin, przyjaciół. Pierwszego dnia odbywały się seminaria prowadzone przez specjalistów z zagranicy, a także mieliśmy przyjemność uczestniczyć w rozmowie z niesamowitą autorką – Anką Mrówczyńską. Drugiego dnia odbyły się dwa warsztaty – o uprawomocnieniu i terapii behawioralnej. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia wszystkich nagrań z konferencji!

 

Mikołajki z DBT 2019

Zapraszamy do obejrzenia nagrań z cyklu spotkań, skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Te spotkania przybliżają problematykę zaburzenia osobowości z pogranicza, dysregulacji emocji oraz terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT). Mówimy w nich też o umeijetnościach DBT, tak po prostu, zwyczajnym językiem. Staramy się pokazać jak można te umiejętności zastosować w swojej codzienności.

 

 

Mikołajki z DBT 2019, mówimy o  DBT prostym językiem. Staramy się pokazać jak skorzystać w umiejętności w życiu codziennym.

Webinary prowadzone przez PTDBT

Te webinary prowadzimy i udostepniamy nieodpłatnie, żeby zwiększać dostęp do wiedzy o terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT) oraz przybliżać problematykę zaburzenia osobowości z pogranicza (BPD, borderline) specjalistom zdrowia psychicznego. Zapraszamy do oglądania.

Webinary PTDBT, spora dawka solidnej wiedzy o BPD i DBT

Filmy o BPD i DBT

Filmy o BPD i DBT po angielsku