Dla terapeuty: książki, wiedza, szkolenia

Na tej stronie znajdziesz podstawowe informacje na temat tego gdzie poszukiwać materiałów jeśli chcesz rozwijać swoją wiedzę na temat zaburzenia osobowości z pogranicza (BPD) oraz terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT)

Terapia dielaktyczno-behawioralna (DBT)

Terapia Dialektyczno-Behawioralna to spójny i jasny protokół postępowania z osobami, szukającymi pomocy psychologicznej, które mają wiele problemów jednocześnie. DBT pozwala ułożyć program leczenia oparty na technikach i metodach o skuteczności potwierdzonej w badaniach naukowych.

DBT to również wiara w to, że pacjent stara się najbardziej, jak potrafi i bezustanne szukanie rozwiązań, które pomogłyby rozwiązać jego problemy. Dialektyka oznacza łączenie przeciwieństw, między innymi podstawowego przeciwieństwa, łączenia nacisku na akceptację pacjenta, takim jakim jest i jednocześnie naciskiem na zmianę jego życia, które w obecnej formie jest pełne cierpienia. DBT to zbudowanie życia wartego przeżycia.

Lektury obowiązkowe dla terapeuty DBT

To są książki, które są podstawą do rozwijania wiedzy o zaburzeniu osobowości z pogranicza (borderlina, BPD) oraz książki, które pomagają terapeutom w skutecznym leczeniu i wdrażaniu do swojej praktyki terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT). Te książki trzeba mieć na półce, do nich wielokrotnie wracamy w naszej pracy. Z nich nieustannie się uczymy.

Praca w zespole konsultacyjnym

Prowadzenie terapii DBT bez zespołu konsultacyjnego jest trudne. Doświadczeni terapeuci  mówią wręcz, że jeśli terapeuta pracuje bez zespołu konsultacyjnego, to tak naprawdę nie prowadzi terapii DBT. Celem naszego stowarzyszenia jest umożliwić terapeutom dobieranie się w zespoły w ich miastach lub jeśli to nie jest możliwe za pomocą platformy ZOOM. Obecnie prowadzimy zespoły samoksztalceniowe i konsultacyjne, w których nasi członkowie-terpauci mogą konsultować terapię rozwijać swoje umiejętności DBT. 

Nasze stowarzyszenie prowadziło już kilkanaście zespołów samokształceniowych oraz konsultacyjno-samokształceniowych. Bardzo byśmy chcieli, żeby takich zespołów (samokształceniowych, konsultacyjno-samokształceniowych, konsultacyjnych)  powstawało coraz więcej. Zapraszamy osoby zainteresowane udziałem w takim zespole do zapoznania się z dotychczasowaymi warunkami funkcjonowania zespołu we wpisie, tam też można zostawić kontakt do siebie. Skontaktujemy się z osobami z tej listy jeśli będziemy organizować zespoły lub realizować podobne inicjatywy skierowane dla terapeutów.  W trakcie całościowego szkolenia DBT Comprehensive prowadzimy kilka zespołów konsultacyjnych spośród uczestników całościowego szkolenia.  Naprawdę wiemy jak to robić 🙂 I chętnie dzielimy się wiedzą. Jednocześnie prosimy o wyrozumiałość sporo się dzieje w stowarzyszeniu i nasze plany czasem ulegają zmienia niezależnie od nas.

Szkolenie zaawansowane w DBT w Polsce

Władze stowarzyszenia PTDBT podejmują starania aby całościowe, zaawansowane szkolenia DBT odbywały  się w Polsce cyklicznie.

Mamy nadzieję, że uda nam się organizować je raz w roku.

Za nami już pierwsza edycja 2019-2020. Dziękujemy jego uczestnikom za zaufanie i za wspólny dobrze spędzony czas.

A w październiku 2021 uruchamiamy 2 edycję szkolenia DBT Comprehensive (więcej informacji tutaj: https://ptdbt.pl/dbt_comprehensive_2021/

Jeśli chcesz otrzymać informację o kolejnej edycji koniecznie zapisz się poprzez formularz wybierając odpowiednie opcje!

Subscribe

* indicates required
Newsletter
Bezpłatnych wydarzeniach dla wszystkich
Bezpłatne szkolenia dla terapeutów
Płatne szkolenia dla terapeutów
Treningi umiejętności DBT dla pacjentów (płatne)

Administratorem danych jest Polskie Towarzystwo Terapii Dialektyczno-Behawioralnej z siedzibą w Gdańsku 80-288, przy ul. Politechnicznej 9/7. Kontakt z Administratorem danych: Dane będą przetwarzane do czasu rezygnacji z subskrypcji newslettera. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Państwa praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych tj.: prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uznają, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego Rozporządzenia. Zgodnie z ustawą z dnia 18.07.2002 r o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.) wyrażam zgodę na przesyłanie informacji o działaniach statutowych Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej.

Możesz zrezygnować z newslettera klikając link w stopce e-maila. Informacje na temat naszej polityki prywatności znajdziesz na stronie ptdbt.pl/klauzula_informacyjna

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

Aktualne szkolenia i zespoły konsultacyjne organizowane przez PTDBT w Polsce

Warsztat uważne współczucie dla Liderów FC, ON-LINE,

Warsztat uważne współczucie dla Liderów FC, ON-LINE,

Drodzy Liderzy Family Connections! W podziękowani za Waszą pracę i zaangażowanie, i z tej okazji, że jest maj mamy dla Was specjalne zaproszenie!!! Uważne współczucie - warsztat dla liderów programu Family Connections Zaproszenie kierujemy przede wszystkim do liderów,...

Szkolenie DBT COMPREHENSIVE

Szkolenie DBT COMPREHENSIVE

​Miło nam ogłosić, że w październiku 2021 roku rozpocznie się 4 częściowe roczne zaawansowane szkolenie, z pracą w zespołach konsultacyjnych, zgodnie z wytycznymi DBT DBT COMPREHENSIVE, ZAAWANSOWANE SZKOLENIE W TERAPII DIALEKTYCZNO-BEHAWIORALNAJ PROWADZENIE: prof....

Wprowadzenie do terapii DBT, dialektyczno-behawioralnej

Wprowadzenie do terapii DBT, dialektyczno-behawioralnej

Miło nam ogłosić, że w październiku odbędzie się szkolenie   Wprowadzenie do terapii Dialektyczno-Behawioralnej PROWADZENIE: prof. Alan Fruzzetti, PhD, USA   (uznany specjalista i superwizor DBT na świecie. Jeden z pierwszych uczniów i współpracownik Marshy...

Szkolenia DBT zagraniczne

Na ten moment szkolenia w terapii DBT, które charakteryzują się wysokim poziomem merytorycznym  można realizować w ośrodkach zagranicznych m.in. w ośrodku Behavioral Tech (https://behavioraltech.org/) który organizuje szkolenia w Stanach Zjednoczonych, ale też organizuje szkolenia na zaproszenie instytucji i stowarzyszeń z Europy oraz szkolenia on-line https://behavioraltech.org/training/

W podstawowych treningach DBT https://behavioraltech.org/training/training-catalog/ mogą brać udział zespoły terapeutyczne ze względu na system pracy terapeuty DBT. Terapeuta spotyka się na cotygodniowych spotkaniach konsultacyjnych w zespole, w którym odbywał szkolenie. My mamy nadzieję, że nasze stowarzyszenie będzie umożliwiać terapeutom łączenie się w takie zespoły, choćby z pośrednictwem platform on line.

W ofercie Behavioral Tech też dostępne webinary  on-line  niezależnie od poziomu zaawansowania  https://behavioraltech.org/training/streaming/#Webinars

Trenerami DBT godnymi polecenia są również Dr Alan Fruzzetti (https://www.mcleanhospital.org/biography/alan-fruzzetti), Dr Charles Swenson (http://charlieswenson.com/) czy prof. Martin Bohus (https://www.researchgate.net/profile/Martin_Bohus) Różne ośrodki z Europy organizują szkolenia z ich udziałem.

PTDBT ma nadzieję zaprosić specjalistów DBT do Polski, więcej informacji na ten temat znajduje się poniżej.

Materiały dostępne w języku polskim

II Konferencja PTDBT 2020

Zapraszamy do obejrzenia nagrań z II Konferencji PTDBT „Jak wspierać osoby wrażliwe emocjonlnanie?”. Konferencja miała formę online i była bezpłatna – to nasz wkład we wspieranie osób mierzących się z problemami i tych, którzy im pomagają – terapeutów, rodzin, przyjaciół. Pierwszego dnia odbywały się seminaria prowadzone przez specjalistów z zagranicy, a także mieliśmy przyjemność uczestniczyć w rozmowie z niesamowitą autorką – Anką Mrówczyńską. Drugiego dnia odbyły się dwa warsztaty – o uprawomocnieniu i terapii behawioralnej. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia wszystkich nagrań z konferencji!

Mikołajki z DBT 2019

Zapraszamy do obejrzenia nagrań z cyklu spotkań, skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Te spotkania przybliżają problematykę zaburzenia osobowości z pogranicza, dysregulacji emocji oraz terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT). Mówimy w nich też o umeijetnościach DBT, tak po prostu, zwyczajnym językiem. Staramy się pokazać jak można te umiejętności zastosować w swojej codzienności.

 

 

Mikołajki z DBT 2019, mówimy o  DBT prostym językiem. Staramy się pokazać jak skorzystać w umiejętności w życiu codziennym.

Audycja radiowa

Osoby z zaburzeniem osobowości z pogranicza (borderline, BPD)  boją się odrzucenia, ale jednocześnie ranią bliskich

Zachęcamy do wysłuchania audycji, w której dwóch członków Towarzystwa PTDBT Magdalena Skuza-Singh i Jacek Stasiuk przybliża trudności z jakimi borykają się osoby cierpiące na zaburzenia osobowości z pogranicza (Borderline Personality Disorder – BPD). W audycji wzięła również udział Pani Żaneta, która cierpi na zaburzenie osobowości z pogranicza i dzieli się w audycji swoim doświadczeniem.
Zachęcamy do wysłuchania z uwagą!
Audycja była prowadzona przez Panią Joannę Matuszewską i odbyła się w Radio Gdańsk.
Zapraszamy na stronę audycji Radio Gdańsk

Radio Gdańsk

Audycja radiowa

Czy to bunt nastolatka, czy może objaw zaburzeń? Psycholog wyjaśnia jak je odróżnić

Zachęcamy do wysłuchania audycji, w której pani Magdalena Skuza-Singh przybliża trudności z jakimi borykają się nastolatki oraz wyjaśnia jak odróżnić zachowania, które wpisują się w normę od trudności, które powinny skłonić nas do konsultacji ze specjalistą.  Czasem pewne cechy mogą świadczyć o możliwości rozwinięcia się u nastolatka zaburzenia osobowości z pogranicza. (Borderline Personality Disorder – BPD). 
Audycja była prowadzona przez Panią Joannę Matuszewską i odbyła się w Radio Gdańsk.
Zapraszamy na stronę audycji Radio Gdańsk

Radio Gdańsk

Dysregulacja emocji. Borderline i terapia Dialektyczno-Behawioralna

Dysregulacja Emocji Borderline i DBT

Wykład wygłoszony na konferencji, która odbyła się w Maju 2018 roku w Sopocie "Osobowość z pogranicza Jak wspierać osoby wrażliwe emocjonalnie?". Przepraszam, że nie zmieściłam się w obiecanym miesiącu z tą prezentacją. Za to w tym tygodniu ogłoszę jeszcze webinar, który niebawem przeprowadzę na temat terapii osoby, która ma Zaburzenie Borderline+ Zaburzenie Osobowości Zależnej, miłego oglądania! (włączona jest jakość HD filmu, wczęśniej slajdy były niewyraźne, ale nie wiem czy to zawsze będzie działać, więc w razie czego dajcie proszę znać w komentarzach)

Opublikowany przez Polskie Towarzystwo DBT Wtorek, 4 września 2018

Wykład

Zapraszamy do obejrzenia wykładu  „Dysregulacja emocji. Borderline i terapia Dialektyczno-Behawioralna” członkini naszego towarzystwa Pani Vivian Fiszer wygłoszony na konferencji, która odbyła się w Maju 2018 roku w Sopocie „Osobowość z pogranicza Jak wspierać osoby wrażliwe emocjonalnie?”.

Materiały filmowe

Spora dawka dobrej wiedzy jest również dostępna na YT oraz na FB

UWAŻNOŚĆ W TERAPII DBT A BORDERLINE. ROZMOWY O MINDFULNESS

MĄDRY UMYSŁ W TERAPII DBT. ROZMOWY O MINDFULNESS

Materiały dostępne w języku angielskim

National Education Alliance for
Borderline Personality Disorder 

https://www.borderlinepersonalitydisorder.org/

Portal internetowy NEABPD

Portal w całości poświęcony problematyce zaburzenia osobowości z pogranicza (borderline, BPD). W szczególności polecamy stronę dla profesjonalistów a na niej 6 filmów przybliżających problematykę zaburzenia osobowości z pogranicza i ukazujących trudności z jakimi borykają się nasi pacjenci. 

https://www.borderlinepersonalitydisorder.org/professionals/

Behavioral Tech

A Linehan Institute Training Company

https://behavioraltech.org/

Portal internetowy instytucji szkoleniowej M.Linehan

Tam w szczególności godne polecenia są podstrony dotyczące badań nad skutecznością DBT: https://behavioraltech.org/research/evidence/ 

oraz lista najnowszych badań https://behavioraltech.org/research/updates/

Działania PTDBT dla rodzin i bliskich osób z BPD 

Family Connections

Wiemy, że terapia i oddziaływania terapeuty nie wystarczą, żeby przynieść ulgę w cierpieniu pacjentom BPD i osobom z dysregulacją emocji. Dlatego zaangażowaliśmy się w inicjatywę Family Connections aby wspierać bliskich oraz rodziny naszych pacjentów, przekazywac im wiedzę i uczyć umiejetności pomocnych w budowaniu relacji z osobami wrażliwymi emocjonalnie. Wszystkich terapeutów i inne osoby pracujące w obszarze ochrony zdrowia psychicznego zapraszamy do dołączenia się do tej idei. Będziemy też wdzięczni za przekazywanie informacji o Family Connections pacjentom, ich bliskim i wszystkim osobom, które pracują w obszarze zdrowia psychicznego.

Kiedy bliska osoba cierpi na zaburzenie osobowości z pogranicza (BPD), cierpi także rodzina i otoczenie. Dzieje się tak dlatego, że w BPD mogą występować intensywne i burzliwe relacje z rodziną, przyjaciółmi i bliskimi, może zdarzać się przechodzenie od ekstremalnej bliskości i miłości (idealizacja) do skrajnej niechęci lub złości (dewaluacji). Zmienne nastroje, zachowania wysokiego ryzyka, samobójstwo i intensywny gniew są często częścią życia osoby z BPD, a tym samym stają się częścią życia tych, którzy ją kochają.

Rodziny osób z BPD potrzebują wsparcia, treningu umiejętności, a czasem własnej terapii! 

Odpowiedzią na te potrzeby jest program Family Connections!