Family Connections jako program o potwierdzonej naukowo skuteczności
Family Connections (FC) to program wsparcia przeznaczony dla rodzin i bliskich osób z trudnościami w regulacji emocji, w tym z diagnozą zaburzenia osobowości borderline (BPD). Jego skuteczność została potwierdzona w wielu badaniach naukowych prowadzonych w ciągu ostatnich lat. FC bazuje na terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT), uznanej za skuteczne podejście terapeutyczne kierowane do wskazanej grupy pacjentów.
Skuteczność potwierdzona badaniami
Według analiz naukowych Family Connections znacząco poprawia dobrostan uczestników, zmniejsza ich obciążenie emocjonalne i wzmacnia zdolności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Mimo, że już wcześniej dowiedziono, że FC dostarcza wsparcia, edukacji i uczy umiejętności (Fruzzetti & Hoffman, 2004 *1; Hoffman i in., 2005 *2), to konieczne było także przeprowadzenie analizy porównującej ten program z alternatywnymi podejściami terapeutycznymi by dokonywać pełnej oceny. Badanie Flynn i współpracowników (2017 *3) porównało efektywność FC ze zoptymalizowanym podejściem typu „leczenie jako zwykle” (OTAU). W badaniu nierandomizowanym uczestniczyło 80 członków rodzin osób z BPD (51 w grupie FC i 29 w grupie OTAU). Wyniki oceniano na podstawie wskaźników takich jak obciążenie (subiektywne i obiektywne), żal, depresja i poczucie mistrzostwa, zarówno przed rozpoczęciem interwencji, jak i po jej zakończeniu. Dodatkowo, dla grupy FC przeprowadzono obserwację długoterminową (3, 12 i 19 miesięcy po zakończeniu programu). Analiza wykazała znaczące zmniejszenie obciążenia, żalu i depresji oraz wzrost poczucia mistrzostwa w grupie FC. Co istotne, pozytywne efekty utrzymywały się w dłuższym okresie. W grupie OTAU zmiany były nieistotne statystycznie, co wskazuje na ograniczoną skuteczność tej formy wsparcia. Wyniki sugerują, że FC oferuje znaczącą poprawę jakości życia członków rodzin w porównaniu z podstawową psychoedukacją.
Dalsze analizy, także te najbardziej współczesne, potwierdziły skuteczność FC. Pierwsza aplikacja programu w Brazylii wskazała na istotną poprawę w zakresie samopoczucia emocjonalnego członków rodzin, ich umiejętności komunikacyjnych oraz zdolności do wspierania bliskich z BPD. Uczestnicy raportowali zmniejszenie stresu, obciążenia emocjonalnego oraz większą pewność w radzeniu sobie z trudnościami (Barban i in., 20241). Badanie przeprowadzone w Szwajcarii i we Francji wykazało, że udział w programie FC pozwolił na redukcję obciążenia bliskich o 22,7% oraz poprawę w zakresie strategii radzenia sobie i regulacji emocji (Cohen i in., 2024 *4). Analizy potwierdzają znaczące zmniejszenie subiektywnego poczucia obciążenia, depresji i smutku oraz wzrost poczucia mistrzostwa u uczestników. Co istotne, obserwowane w badaniach zmiany nie tylko utrzymywały się po zakończeniu programu, ale w niektórych przypadkach nawet pogłębiały się po zakończeniu interwencji (Krawitz i in., 20163). Hiszpańskie badania pozwoliły na dostrzeżenie, że do najbardziej przydatnych umiejętności nabywanych w trakcie treningu nalezą walidacja i radykalna akceptacja (Fernández-Felipe i in., 2021 *4). Ważnym elementem okazuje się także współpraca liderów grup, którzy mogą łączyć profesjonalne przygotowanie z doświadczeniami własnymi jako członkowie rodzin osób z BPD (Hayes i in., 2024 *5).
Co również warto zaznaczyć, badania nad zastosowaniem programu Family Connections wśród rodziców nastolatków cierpiących na silne zaburzenia regulacji emocji wskazują na jego wysoką skuteczność w redukcji stresu rodzicielskiego oraz poprawę relacji rodzinnych. Przeprowadzone w Kanadzie analizy (Boritz i in., 2021 *9) obejmowały próbę 94 rodziców i opiekunów nastolatków (w wieku 14-18 lat) z problemami zdrowia psychicznego. Badanie wykazało znaczną redukcję obciążenia rodziców oraz zmniejszenie stresu rodzicielskiego. Dodatkowo, u rodziców zaobserwowano poprawę umiejętności radzenia sobie ze stresem, wzrost poczucia kontroli oraz redukcję poczucia żalu (Boritz i in., 2021). Rodzice zgłaszali, że po programie lepiej radzili sobie z emocjonalnym obciążeniem związanym z opieką nad nastolatkiem, wskazywali na zmniejszenie konfliktów i większe zrozumienie emocji swoich dzieci. Dzięki trenowaniu umiejętności lepiej radzili sobie w trudnych sytuacjach, co poprawiło atmosferę w rodzinie. Można wnioskować, że Family Connections skutecznie zaadaptowano dla rodzin młodzieży ze znaczącymi trudnościami emocjonalnymi. Rodzice uczą się technik walidacji emocji, co zwiększa zdolność do wspierania dzieci w momentach kryzysowych, jednocześnie zachowując dbałość o własny dobrostan. Wyniki sugerują, że program FC może być z powodzeniem stosowany nie tylko w przypadku osób z BPD, ale również w szerszym kontekście problemów zdrowia psychicznego wśród młodzieży (Boritz i in., 2021).
Dodatkowo, unikalną cechą programu FC jest jego możliwa i konieczna do dalszej eksploracji, elastyczność. Standardowy model FC-S odbywa się raz w tygodniu przez 12-14 tygodni. Jednak dla rodzin z wieloma obowiązkami opiekuńczymi lub takich, których bliscy są leczeni Dialektyczną Terapią Behawioralną w ośrodku zamkniętym (DBT-R), taki harmonogram może być trudny do realizacji. Dlatego opracowano intensywny weekendowy model FC-R dla rodzin, których bliscy korzystają z DBT-R. Według badania Liljedahl i współpracowników (2019 *10) uczestnicy obu programów zgłosili poprawę w zakresie zdrowia psychicznego (GSI), poczucia obciążenia (BAS) i globalnego funkcjonowania rodzin. Rodziny oświadczyły pogorszenia zdrowia psychicznego i większego obciążenia (GSI i BAS) bezpośrednio po zakończeniu DBT-R. Jednak te trudności ustąpiły po 6-7 miesiącach. Model intensywnego FC także okazał się skuteczny i może być polecany jako czasowo i kosztowo efektywna alternatywa dla rodzin, które nie mogą uczestniczyć w standardowym FC-S. warto pamiętać, że rodziny osób, które wracają z DBT-R, mogą wymagać dodatkowego wsparcia, np. sesji „utrwalających” po zakończeniu programu FC. Model FC-R jest obiecującą opcją dla rodzin z ograniczonym dostępem do cotygodniowego programu FC-S, jednak potrzebne są dalsze badania nad rodzinami osób korzystających z DBT-R, ponieważ zwykle są to przypadki bardziej złożone i chroniczne.
Family Connections to innowacyjny, szczególny program wsparcia, który łączy naukowo potwierdzone metody z praktycznym podejściem opartym na współpracy i wymianie doświadczeń między uczestnikami. Dzięki elastycznej formie realizacji i skuteczności potwierdzonej w badaniach międzynarodowych, program ten jest rekomendowany jako odpowiednie i skuteczne wsparcie dla rodzin osób z BPD i z innymi znaczącymi trudnościami w regulacji emocji.
Przegląd badań skuteczności programu Family Connections
Tytuł | Autorzy | Rok | Grupa badawcza | Narzędzia badawcze | Wyniki |
Family Connections: Results of the first application of the Program in Brazil | Barban, M., Weydmann, G., Passos Guimarães, B., Seneviva Macchione, AC., Leonardi, JL. | 2024 | 20 uczestników: 14 kobiet (70%), 6 mężczyzn (30%). Wszyscy byli członkami rodziny osób z diagnozą zaburzenia osobowości borderline. Było to 11 matek (55%), 3 ojców (15%), 2 synów (10%), 2 mężów (10%), 1 babcia (5%) i 1 siostra (5%). Wiek uczestników wynosił od 22 do 72 lat, średnio 53,15 lat (SD = 13,56). Ze zdiagnozowaną osobą mieszkało 15 członków rodziny (75%). | -Online Screening Form (OSF) -Ogólny formularz danych -Jakość życia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO-QOL) -Krótki Inwentarz objawów (BSI) -Skala Trudności Regulacji Emocji (DERS) – Skala wywiadu dotyczącego obciążenia rodziny (FBIS-BR) – Skala Adaptacji i Spójności Rodziny IV – (FACES IV) – Skala depresji, lęku i stresu (DASS-21) – Kwestionariusz Mocnych stron Rodziny (FSQ) – Ocena Interwencji przez Uczestników
| “Wkrótce po zakończeniu programu członkowie rodzin wykazali znaczną poprawę w zakresie obiektywnego przeciążenia i rozregulowania emocjonalnego. Krewni nawet jeśli nie brali udziału w szkoleniu umiejętności, wykazali pozytywne zmiany w postrzeganiu relacji rodzinnych, co jest nowym odkryciem w literaturze. Postrzeganie przez członków rodziny obiektywnego ciężaru wykazało istotny spadek i dużą wielkość efektu, natomiast subiektywne obciążenie zbliżyło się do poziomu istotności. U członków rodziny zaobserwowano także zmniejszenie podskali trudności w podejmowaniu zachowań ukierunkowanych na cel w skali DERS. Nie stwierdzono żadnych zmian w zakresie objawów depresyjnych, lęku ani jakości życia.” W trakcie FC obie grupy (G1 i G2) utworzyły grupy WhatsApp z liderem i współliderem, aby powiadamiać ich o nieobecnościach i opóźnieniach oraz dzielić się filmami, przemyśleniami i doświadczeniami poza cotygodniowymi spotkaniami. Po zakończeniu szkolenia uczestnicy prosili o dołączenie do dwóch grup WhatsApp, aby kontynuować wzajemne spotkania. Świadczy to o tym, że FC spełniło jedną ze swoich funkcji, jaką jest stworzenie sieci wsparcia wśród członków rodzin osób z BPD. W okresie po interwencji członkowie rodzin osób, u których zdiagnozowano BPD, zgłaszali, że odczuli zmiany zarówno w związku, jak i we własnym zachowaniu. Biorąc pod uwagę, że 13 uczestników (86,66%) chciałoby ponownie wziąć udział w FC, postawiono hipotezę, że czas trwania programu mógł nie wystarczyć członkom rodziny biorącym udział w programie, aby poczuli się mistrzami swoich umiejętności. To, że chcą ponownie wziąć udział w programie, nie musi oznaczać, że go nie akceptuje, gdyż 100% uczestników, którzy odpowiedzieli na ankietę, poleciłoby go innym osobom.
|
Group intervention for family members of people with borderline personality disorder based on Dialectical Behavior Therapy: Implementation of the Family Connections® program in France and Switzerland | Cohen, S., Salamin, V., Perroud, N., Dieben, K., Ducasse, D., Durpoix, A., Guenot, F., Tissot, H., Kramer, U., & Speranza, M. | 2024 | W sumie w programie wzięło udział 267 uczestników: 123 we Francji (9 grup) i 144 w Szwajcarii (11 grup), co daje średnio 13,35 uczestników na grupę. 16 uczestników ze Szwajcarii odmówiło wypełnienia ocen. Brakowało 20 ocen przed interwencją i 79 po interwencji. Jedna grupa w Montpellier musiała przerwać interwencję z powodu pandemii COVID-19, w związku z czym nie można było przeprowadzić oceny po interwencji, co oznacza niekompletne zbiory danych w przypadku 15 uczestników. W sumie 149 uczestników ukończyło ocenę przed i po interwencji Prawie 2/3 uczestników stanowiły kobiety (65,1%), a głównie był to ojciec lub matka (77,2%). Zdecydowana większość uczestników posiadała wykształcenie policealne (90,6%) i pracowała (67,8%). Krewnymi, u których wystąpiły zaburzenia regulacji emocji, były przeważnie kobiety (81,2%). Prawie połowa krewnych mieszkała z opiekunem (52,3%). Średni wiek uczestników wynosił 53,31 lat (SD 10,86), a średni wiek krewnych z dysregulacją emocji 26,01 lat (SD 8,44). Objawy BPD były zauważane przez uczestników od ponad sześciu lat (M=6,47, SD=5,74). Na podstawie zgłoszeń uczestników stwierdzono, że wiek wystąpienia objawów wynosił 19,6 lat (N=141, SD=8,86)
| Na początku uczestnicy zostali poproszeni o ocenę nasilenia symptomatologii i jakości funkcjonowania swoich krewnych w dwóch 10-punktowych skalach wizualnych. Uczestników poproszono o oszacowanie, od kiedy zaczęły się trudności z bliskim. Obciążenie uczestników oceniano za pomocą Kwestionariusza Oceny Zaangażowania (IEQ). Depresję oceniano za pomocą Skali Depresji Centrum Badań Epidemiologicznych (CES-D) Do oceny regulacji emocji wykorzystano francuską wersję Skali Trudności w Regulacji Emocji (DERS). Strategie radzenia sobie uczestników oceniano za pomocą Kwestionariusza Radzenia sobie Rodziny (FCQ) Na koniec programu uczestnicy zostali poproszeni o ocenę w czteropunktowej skali, w jakim stopniu interwencja pomogła im w kilku obszarach odpowiadających modułom programu
| Po zakończeniu programu zmniejszyło się cierpienie uczestników, ich obciążenie i depresja. Równolegle poprawiły się zasoby, takie jak strategie radzenia sobie i regulacja emocji. Na początku obciążenie było większe w przypadku kobiet niż mężczyzn. Co więcej, redukcja obciążeń była znacznie większa wśród kobiet. Wśród strategii radzenia sobie spadek radzenia sobie poprzez rezygnację istotnie przewidywał redukcję obciążeń Wzrost przejrzystości emocjonalnej w powiązaniu z wyższym poziomem objawów BPD u krewnego na początku badania był powiązany ze zmniejszeniem obciążenia. |
“Family Connections”, a DBT-Based Program for Relatives of People with Borderline Personality Disorder during the COVID-19 Pandemic: A Focus Group Study | Fernández-Felipe, I., Díaz-García, A., Marco, J.H., García-Palacios, A., Guillén Botella, V. | 2022 | Uczestnicy zostali zrekrutowani z grupy, która otrzymała FC przed i w trakcie izolacji z powodu Covid-19. Grupy te utworzono wcześniej w drodze losowego doboru próby krewnych osób z BPD, których włączono do innego badania skuteczności. Otrzymali program FC na trzy miesiące. Wybrani członkowie rodziny otrzymali telefon od naszej grupy badawczej z zaproszeniem do udziału w grupie fokusowej, jeśli nie mieli kontaktu z osobą, która miała pozytywny wynik testu na Covid-19, nie miała objawów i nie czekała na wyniki badania. test diagnostyczny na obecność Covid-19. Grupa ta składała się z 9 członków rodziny: 4 matek, 2 ojców, partnera i 2 dzieci. W sumie były to 4 rodziny. Wszystkie uczestniczki uczestniczyły w ponad 80% sesji programu, ale tylko 7 z nich wzięło udział w grupie fokusowej po porodzie. | Analiza jakościowa tematów poruszanych przez członków zrekrutowanych do badania rodzin | Temat 1: Wpływ izolacji z powodu Covid-19 na osoby z BPD. Doświadczenia tych czterech rodzin bardzo się od siebie różniły, między innymi ze względu na etap leczenia każdego pacjenta. Temat 2: Uczenie się i wiedza o tym, co dzieje się z ich bliskimi Członkowie rodziny nauczyli się umiejętności DBT w FC, aby poznać i zaakceptować problem, jaki ma ich ukochana osoba, wzmocnić siebie, poprawić klimat w rodzinie i poprawić jakość swojego życia Temat 3: Walidacja i radykalna akceptacja były najczęściej używanymi i przydatnymi umiejętnościami DBT Temat 4: Profesjonaliści, treść programu, szczerość wszystkich uczestników i posiadanie bezpiecznej przestrzeni Uczestnicy tej grupy komentowali, że od wielu lat towarzyszą członkowi rodziny w terapii, jednak nigdy nie mieli okazji wziąć udziału w grupie wsparcia rodziny i uzyskać jasnej i wyczerpującej informacji o problemie bliskie osoby i sposobach radzenia sobie Temat 5: Wielka satysfakcja i akceptacja grupy FC Jeśli chodzi o zadowolenie z programu i wsparcia ze strony grupy, wszyscy uczestnicy stwierdzili, że był świetny. Ponadto twierdzili, że brak wiedzy na temat diagnozy bliskiej osoby oraz brak narzędzi i umiejętności powodują, że czują się zagubieni.
|
Family Connections in different settings and intensities for underserved and geographically isolated families: a non-randomised comparison study | Liljedahl, S. I., Kleindienst, N., Wångby-Lundh, M., Lundh, L. G., Daukantaitė, D., Fruzzetti, A. E., & Westling, S. | 2019 | Łącznie N = 82 (Mage = 51,69, SD = 14,44; 57,32% kobiet). Gromadzenia danych od 2014 do 2017 r. Próbę stanowili rodzice (n = 61, 74,4%), następnie rodzeństwo (n = 9, 11,0%) oraz inne osoby, na przykład bliskie osoby w postaci najbliższych przyjaciół (n = 7, 8,5%) i partnerzy (n = 7, 8,5%) n = 5, 6,1%).
| W czasie 1 (T1 – przed FC) do baterii testowej dołączono formularz demograficzny, zawierający pytania dotyczące wieku, płci, związku, statusu życiowego i stopnia kontaktu z bliską osobą w trakcie leczenia. W Czasie 2 (T2 – po FC) i Czasie 3 (T3–6 – 7 miesięcy po zakończeniu FC) zadano jedynie pytania dotyczące sytuacji życiowej i stopnia kontaktu w odniesieniu do demografii. (BSI) -skrócona forma Listy Kontrolnej Objawów (SCL-90). (BAS)- ocenia postrzegane obciążenie wynikające z posiadania członka rodziny cierpiącego na problemy psychiczne. (QOLI) – to miara, która bada 16 obszarów życia, które przyczyniają się do ogólnego dobrostanu. (KIMY) =jest 12-punktową skalą składającą się z czterech podskal. Są to: 1) Obserwuj, 2), Opisz, 3) Działaj świadomie i 4) Akceptuj bez osądzania. (QAFM) – 30-elementowa miara oceniająca wyrażane emocje, konstrukt podzielony na podskale służące do pomiaru postrzeganej krytyki przez krewnych, postrzeganego zaangażowania emocjonalnego krewnych, a także własnej skłonności do krytykowania i własnego emocjonalnego nadmiernego zaangażowania w stosunku do członka rodziny (FCS) -lista 85 przymiotników opisujących przeżywaną atmosferę w rodzinie. Skala podzielona jest na cztery podskale. Są to bliskość, odległość, ekspresyjność/ spontaniczność i chaos Aby wygenerować miarę odpowiadającą bliższemu celowi interwencji, jakim jest poprawa środowiska emocjonalnego rodziny w postrzeganiu uczestników, a także aby uniknąć wielokrotnych testów, stworzono złożony wynik oceniający dystres rodzinny. Osiągnięto to za pomocą metody równych wag opisanej przez Fralicxa i Raju. W tym celu każdą podskalę QAFM i FCS pomnożono przez odwrotność jej odchylenia standardowego (w T1) i otrzymane efekty dodano, uzyskując kryterium złożone
| Uczestnicy, którzy otrzymali FC, zgłaszali mniejsze problemy ze zdrowiem psychicznym, mniejsze postrzegane obciążenie opieką nad członkiem rodziny z poważnymi problemami psychicznymi oraz lepsze globalne funkcjonowanie rodziny od okresu przed interwencją do interwencji. Poprawa ta utrzymywała się przez 6 do 7 miesięcy po teście, niezależnie od intensywności (12 sesji tygodniowo w porównaniu z dwoma intensywnymi weekendami), podczas których dostarczano FC FC może skutecznie pomagać uczestnikom w osiągnięciu pozytywnej zmiany poprzez wykorzystanie umiejętności zdobytych w trakcie programu. Wskazane mogą być sesje przypominające w okresie zmian w leczeniu, zwłaszcza po powrocie do domu z leczenia stacjonarnego.
|
Evaluating the effectiveness of the Family Connections program for caregivers of youth with mental health challenges, part I: A quantitative analysis | Boritz, T. Z., Sheikhan, N. Y., Hawke, L. D., McMain, S. F., & Henderson, J. | 2021 | Próba obejmowała 94 uczestników z 3 miast: Toronto (N = 37), Thunder Bay (N = 22) i Ottawy (N = 35). Kryteria włączenia były następujące: (a) wiek 18 lat lub więcej, (b) umiejętność czytania i pisania w języku angielskim, (c) opiekun lub członek rodziny nastolatka w wieku od 14 do 18 lat, (d) zgłoszone zachowanie nastolatków w badaniu klinicznym mieściły się w co najmniej jednej podskali Listy Kontrolnej Zachowania Dzieci (CBCL) oraz (e) żaden nastolatek nie uczestniczył w drugiej części badania RAFT zapewniającej interwencję dla młodzieży. | Skala Oceny Obciążeń (BAS) Indeks Stresu dla Rodziców Młodzieży (SIPA) Lista kontrolna zachowania dziecka (CBCL)- to narzędzie w ramach systemu oceny opartej na teorii Achenbach (ASEBA), które służy do badania punktu widzenia rodziców na temat zachowania i problemów emocjonalnych ich dziecka. Harmonogram wywiadu rodzinnego (FEIS)- został zaprojektowany i przetestowany do stosowania z członkami rodzin osób cierpiących na poważne choroby psychiczne Skala Mistrzostwa Pearlina (MS)- to 7-elementowy kwestionariusz używany do pomiaru stopnia, w jakim dana osoba uważa, że jej szanse życiowe znajdują się pod jej kontrolą, a nie że rządzi nią los. Lista kontrolna sposobów radzenia sobie z DBT (DBT-WCCL) | Wyniki wskazują na pozytywne reakcje na interwencję. Główne wyniki, tj. obciążenie opiekuna i stres rodzicielski, z biegiem czasu uległy poprawie, przy czym jeden efekt interakcji wykazał mniejszy wpływ na obciążenie opiekuna w ośrodku Thunder Bay. We wszystkich ośrodkach zaobserwowano także poprawę w przypadku większości drugorzędnych wskaźników wyników, w tym problemów związanych z zachowaniem dziecka, afektu, opanowania i radzenia sobie. Wszystkie miary wyników, z wyjątkiem SIPA (domeny nadrzędnej), wykazały statystycznie istotną poprawę w czasie. |
Investigating experiences of the family connections programme for supporters of individuals with a diagnosis of borderline personality disorder | Fisher, N., Keohane, P., Whalley, B. | 2021 | Próba składała się z 7 osób wspierających (3 mężczyzn, 4 kobiety w wieku 27–57 lat), którzy wzięli udział w pilotażowej interwencji FC trwającej 12 tygodni. 3 osoby to rodzice, 1 był współmałżonkiem, 2 było przyjaciółmi, a 1 był pastorem. Każdy uczestnik został skierowany do grupy, ponieważ wspierali kogoś, kto wymagał pilnej opieki. | Zastosowano projekt metod mieszanych, zbieranie danych jakościowych i ilościowych. Uczestnicy samodzielnie wykonali pomiary przed i po interwencji FC. Rozmowy jakościowe trwały 3 miesiące po zakończeniu interwencji. Zaprojektowano wywiady częściowo ustrukturyzowane aby umożliwić uczestnikom zgłaszanie swoich doświadczeń i wpływ na ich relacje i dobre samopoczucie osobiste. Skala Oceny Smutku (Struening i in., 1995); Ocena obciążenia (Reinhard, Gubman, Horwitz i Minsky, 1994); Zmieniona wersja Epidemiologicznej Skali Depresji (Radloff, 1977); Skala Mistrzostwa Osobistego (Pearlin, Menaghan, Liebermana i Mullana, 1981). | W tym małym badaniu doświadczenia uczestników interwencji FC była ogólnie pozytywna. W wywiadach uczestnicy deklarowali, że wiele dowiedzieli się o BPD i nabyli nowe umiejętności zarządzania relacjami. Niektórzy uczestnicy zgłaszali, że pomocne było poczucie solidarności. Wszyscy uczestnicy stwierdzili, że wdrożenie nowych umiejętności/technik z FC umożliwiło im poprawę interakcji/ komunikacji z osobami, które wspierają; Kilkoro uczestników stwierdziło, że byłoby to pomocne, gdyby osoba, którą wspierali, miała wcześniej dostęp do DBT. |
Family Connections versus optimised treatment-as-usual for family members of individuals with borderline personality disorder: non-randomised controlled study | Flynn, D., Kells, M., Joyce, M., Corcoran, P., Herley, S., Suarez, C., Cotter, P., Hurley, J., Weihrauch, M., & Groeger, J. | 2017 | Uczestnicy zostali zrekrutowani za pośrednictwem członka rodziny chorego na BPD, który albo uczestniczył w 12-miesięcznym programie DBT, albo znajdował się na liście oczekujących na program DBT w lokalnej placówce publicznej zajmującej się zdrowiem psychicznym. Osoby z BPD nominowały jednego lub więcej członków rodziny do udziału w programie FC. Aby wziąć udział w interwencji, uczestnicy musieli mieć ukończone 18 lat. Do udziału w badaniu zostali zaproszeni wszyscy członkowie rodziny, którzy uczestniczyli w programach FC i OTAU (leczenie “jak zwykle”). W badaniu wzięło udział 80 uczestników reprezentujących 53 rodziny. Uczestnicy byli w wieku od 18 do 70 lat. Większość uczestników stanowili rodzice członka rodziny cierpiącego na BPD
| Badanie było badaniem kontrolowanym bez randomizacji, z oceną wyników na początku (przed interwencją) i na końcu programu (po interwencji) zarówno dla grup FC, jak i OTAU, a także podczas obserwacji (3 miesiące po interwencji; 12 lub 19 miesięcy po interwencji) w przypadku grupy FC. 80 członków rodziny wzięło udział w programach FC (n = 51) i OTAU (n = 29). Mierniki wyników obejmowały obciążenie, smutek, depresję i mistrzostwo. Do oceny wyjściowych różnic w miarach wyników ze względu na płeć, grupę wiekową i rodzaj relacji z osobą z BPD wykorzystano liniowe modele efektów mieszanych. Do oszacowania efektu leczenia (FC w porównaniu z OTAU) wykorzystano także liniowe modele efektów mieszanych, wykorzystując wszystkie dostępne dane z punktu początkowego i końca programu. Do pomiaru konstruktu obciążenia wykorzystano Skalę Oceny Obciążeń (BAS), Skalę Oceny Smutku (GAS), Zaktualizowaną Skalę Depresji Centrum Badań Epidemiologicznych (CES-D), Skalę Mistrzostwa Osobistego (PMS). | Grupa FC wykazała zmiany wskazujące na znaczną poprawę w odniesieniu do wszystkich czterech miar wyniku (p < 0,001). Grupa OTAU wykazała zmiany w tym samym kierunku co grupa interwencyjna, ale żadna ze zmian nie była istotna statystycznie. Efekt interwencji był istotny statystycznie w przypadku obciążenia całkowitego (w tym obu podskal; p = 0,02 dla obciążenia subiektywnego i p = 0,048 dla obciążenia obiektywnego) i żałoby (p = 0,013). Poprawę utrzymano w trakcie obserwacji uczestników FC. |
DBT-based skills training for family members of suicidal patients – open clinical feasibility trial in a psychiatric outpatient context’ | Rajalin, M., Wickholm-Pethrus, L., Hursti, T., & Jokinen, J. | 2009 | Spośród 132 uczestników program ukończyło 104 (79%). Do analizy włączono 86 (65%) uczestników, którzy ukończyli program i przeszli ocenę przed i po interwencji. | Do oceny postrzeganego obciążenia, klimatu relacji i 5 aspektów uważności wykorzystano skalę oceny obciążenia (BAS), skalę pytań dotyczących członków rodziny (QAFM) i kwestionariusz uważności 5 aspektów (FFMQ). | Wyniki wykazały znaczną redukcję postrzeganego obciążenia mierzonego za pomocą BAS oraz istotną zmianę w skali uważności FFMQ podskali Działanie ze świadomością, która wskazuje na zwiększoną zdolność bycia obecnym w chwili. Żadna z czterech podskal QAFM nie wykazała istotnych zmian pomiędzy oceną przed i po interwencji. |
Hopelessness for family members of individuals with borderline personality disorder | Joyce, M., Kells, M., Boylan, E., Corcoran, P., Power, B., Wall, S., & Flynn, D. | 2024 | W badaniu wzięło udział 75 członków rodzin, 29 mężczyzn i 46 kobiet. Większość uczestników stanowili rodzice (n = 43; 57%). | Dane zebrano w czterech punktach czasowych, a ich wyniki obejmowały poczucie beznadziejności, obciążenie i żal. | Większość uczestników (82%) zgłosiła wyniki mieszczące się w „minimalnym” lub „łagodnym” przedziale beznadziejności przed programem FC. Większy odsetek uczestników w grupie wiekowej 60–70 lat zgłosił wyniki w kategorii „umiarkowane/poważne” w porównaniu z młodszymi grupami wiekowymi. Średni wynik beznadziejności dla wszystkich uczestników przed FC wyniósł 4,61, co jest uważane za łagodne. Nie było istotnej różnicy w wynikach poczucia beznadziejności po zakończeniu programu. Chociaż średnie wyniki wzrosły zarówno po 3, jak i 12 miesiącach obserwacji, nadal pozostawały w kategorii „łagodnej”. Wyniki poczucia beznadziejności w bieżącym badaniu są podobne do tych odnotowanych w poprzednich badaniach, chociaż nie stwierdzono żadnych znaczących zmian po ukończeniu FC. Należy rozważyć koncepcję beznadziei osobistej i sytuacyjnej, a także znaczenie oceny osobistej beznadziejności dla tej grupy uczestników.
|
Caregivers of individuals with borderline personality disorder: The relationship between leading caregiver interventions and psychological distress/positive mental well-being | Hayes, A., Courey, L., Kells, M., Hyndman, D., Dempsey, M., & Murphy, M. | 2024 | Próbka do tego badania pochodzi z większego badania (Hayes i in., 2023, Borderline Personality Disorder and Emotion Dysregulation, 10, 31). Dane dotyczące 347 uczestników, którzy samodzielnie zgłosili udział w FC. | Uczestnicy wypełnili narzędzie przesiewowe McLeana dla wersji BPD-Carer, Krótki COPE, Wielowymiarową skalę postrzeganego wsparcia społecznego, Skalę cierpienia psychicznego Kesslera, Wskaźnik dobrego samopoczucia WHO-5 oraz Skalę Lęku. | Wyniki wykazały, że bycie bliskim i jednocześnie liderem FC wiązało się z wyższym poziomem pozytywnego dobrostanu psychicznego i niższym stresem psychologicznym w porównaniu do uczestników FC, którzy nie byli liderami. Bycie opiekunem-liderem było również związane z istotnie częstszym stosowaniem strategii radzenia sobie poprzez pozytywne przewartościowanie oraz mniejszym wykorzystaniem zachowań unikania i samobiczowania w porównaniu do uczestników FC, którzy nie byli liderami. Badanie dostarcza wstępnych dowodów na to, że dla osób, które otrzymały FC, zostanie liderem interwencji wiąże się z lepszymi wynikami niż u opiekunów, którzy nie zostali liderami, oraz wspiera wdrażanie FC przez opiekunów w różnych usługach. |
BADANIE PIONIERSKIE MARY I DANIEL:
Family Connections versus optimised treatment-as-usual for family members of individuals with borderline personality disorder: non-randomised controlled study
Metody
Badanie to było badaniem kontrolowanym bez randomizacji, z oceną wyników na początku (przed interwencją) i na końcu programu (po interwencji) zarówno dla grup FC, jak i OTAU, a także podczas obserwacji (3 miesiące po interwencji; 12 lub 19 miesięcy po interwencji) w przypadku grupy FC. 80 członków rodziny wzięło udział w programach FC (n = 51) i OTAU (n = 29). Mierniki wyników obejmowały obciążenie, smutek, depresję i mistrzostwo. Do oceny wyjściowych różnic w miarach wyników ze względu na płeć, grupę wiekową i rodzaj relacji z osobą z BPD wykorzystano liniowe modele efektów mieszanych. Do oszacowania efektu leczenia (FC w porównaniu z OTAU) wykorzystano także liniowe modele efektów mieszanych, wykorzystując wszystkie dostępne dane z punktu początkowego i końca programu.
Zoptymalizowane leczenie jak zwykle (OTAU)
Program OTAU został pierwotnie opracowany jako program tymczasowy dla członków rodziny znajdujących się na liście oczekujących na program FC. OTAU składało się z trzech dydaktycznych sesji grupowych o charakterze psychoedukacyjnym, specjalnie ukierunkowanych na członków rodziny/osoby bliskie osób z diagnozą BPD. Sesje odbywały się w 2-godzinnych blokach w ciągu 3 tygodni. Pierwsza sesja dostarczyła informacji na temat BPD i modelu DBT. Sesja druga zawierała przegląd treści dotyczących umiejętności DBT, tak aby członkowie rodziny zaznajomili się z terminologią DBT oraz mogli zrozumieć i wspierać swoją bliską osobę. Sesja trzecia skupiała się na znaczeniu dbania o siebie i wskazówkach, jak reagować wobec ukochanej osoby z rozregulowaniem emocjonalnym i behawioralnym.
Ponieważ program FC jest zwykle prowadzony przez dwóch moderatorów, w bieżącym badaniu zastosowano ten format również. W przeciwieństwie do poprzednich badań, w których przeszkoleni członkowie rodziny byli koordynatorami programu [5, 14], zarówno programy FC, jak i OTAU w tym badaniu były prowadzone przez psychologów klinicznych, z których wszyscy zostali przeszkoleni w zakresie DBT i FC. Współfacylitatorami byli psychologowie kliniczni przeszkoleni w zakresie DBT i FC oraz członkowie rodziny, którzy ukończyli program FC i szkolenie liderów FC.
Uczestnicy
Zostali zrekrutowani za pośrednictwem członka rodziny chorego na BPD, który albo uczestniczył w 12-miesięcznym programie DBT, albo znajdował się na liście oczekujących na program DBT w lokalnej placówce publicznej zajmującej się zdrowiem psychicznym. Osoby z BPD nominowały jednego lub więcej członków rodziny do udziału w programie FC. Aby wziąć udział w interwencji, uczestnicy musieli mieć ukończone 18 lat. Członkowie rodziny, którzy chcieli wziąć udział w programie FC, skontaktowali się następnie z koordynatorami programu, aby wyrazić swoje zainteresowanie.
Do udziału w badaniu zostali zaproszeni wszyscy członkowie rodziny, którzy uczestniczyli w programach FC i OTAU. Rekrutacja uczestników trwała od marca 2011 do marca 2015. Wszystkie osoby, do których się zwrócono, wyraziły zgodę na udział w ewaluacji badania, co dało 100% frekwencję w tym badaniu. W badaniu wzięło udział 80 uczestników reprezentujących 53 rodziny. Uczestnicy byli w wieku od 18 do 70 lat. Większość uczestników stanowili rodzice członka rodziny cierpiącego na BPD.
Procedura
Na początku badania badacze uzyskali świadomą pisemną zgodę na udział w ocenie badania. Uczestnicy obu grup (FC i OTAU) następnie wypełnili pomiary wyników podczas pierwszej sesji lub w domu, jeśli woleli prywatność w celu zakończenia pomiarów. Jeżeli wypełniali kwestionariusze w domu, uczestnicy zostali poproszeni o zwrócenie wypełnionych kwestionariuszy badaczom przed drugą sesją programu. Badacze byli dostępni, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania uczestników, jeśli się pojawiły.
Po interwencji
Uczestnicy obu grup (FC i OTAU) wykonali ten sam zestaw pomiarów w ostatniej sesji interwencji. Od uczestników uzyskano także dane kontaktowe, aby ułatwić dalsze gromadzenie danych. Dotyczyło to wyłącznie uczestników, którzy ukończyli program FC. Uczestnikom, którzy ukończyli program OTAU, zaoferowano możliwość przejścia do następnego dostępnego programu FC; w związku z tym nie prowadzono dalszego gromadzenia danych od uczestników OTAU.
Kontrola trzymiesięczna
Trzy miesiące po zakończeniu programu FC skontaktowano się telefonicznie z uczestnikami, aby przypomnieć im, że odbędzie się dalsze gromadzenie danych. Jeżeli uczestnicy wyrazili chęć kontynuowania udziału w badaniu, weryfikowano dane adresowe, aby można było przesłać im zestaw środków. Uczestnicy zostali poproszeni o zwrot środków w ciągu tygodnia od ich otrzymania, korzystając z dostarczonej z góry opłaconej koperty zwrotnej. Jeżeli wypełnione pomiary nie zostały zwrócone w tym terminie, wysyłana była wiadomość tekstowa przypominająca uczestnikom o konieczności uzupełnienia i zwrotu środków.
Długoterminowa obserwacja
Procedura gromadzenia danych podczas długoterminowej obserwacji była taka sama jak po 3 miesiącach od interwencji. W przypadku uczestników, którzy ukończyli program w latach 2011–2013, zebrano dane z długoterminowej obserwacji po 19 miesiącach od zakończenia programu. Biorąc pod uwagę ograniczenia zasobów i trudności w dostępie do uczestników po 19 miesiącach obserwacji, uczestnicy FC w latach 2013–2015 zostali ocenieni po 12 miesiącach obserwacji. Na danych przeprowadzono testy „U” Manna-Whitneya, aby sprawdzić, czy istnieje różnica w wynikach uczestników, którzy ukończyli pomiary po 12 lub 19 miesiącach obserwacji. Ponieważ nie było statystycznie istotnej różnicy między grupami, a mediany wyników dla wszystkich mierników były podobne dla uczestników, niezależnie od tego, czy ukończyli okres obserwacji trwający 12, czy 19 miesięcy, uczestnicy, którzy ukończyli okres obserwacji wynoszący 12 lub 19 miesięcy, zostali połączeni w jedną grupę, którą określa się jako obserwację długoterminową.
Przypisy:
*1. Fruzzetti, A. E., & Hoffman, P. D. (2004). Family connections workbook and training manual. Rye, NY: National Education Alliance for Borderline Personality Disorder.
*2. Hoffman, P. D., Fruzzetti, A. E., Buteau, E., Neiditch, E. R., Penney, D., Bruce, M. L., Hellman, F., & Struening, E. (2005). Family Connections: A programme for relatives of persons with borderline personality disorder. Family Process, 44(2), 217–225. https://doi.org/10.1111/j.1545-5300.2005.00055.x
*3. Flynn, D., Kells, M., Joyce, M., Corcoran, P., Herley, S., Suarez, C., Cotter, P., Hurley, J., Weihrauch, M., & Groeger, J. (2017). Family Connections versus optimised treatment-as-usual for family members of individuals with borderline personality disorder: non-randomised controlled study. Borderline personality disorder and emotion dysregulation, 4, 18. https://doi.org/10.1186/s40479-017-0069-1
*4. Barban, M., Weydmann, G., Guimarães, B. P., Macchione, A. C. S., & Leonardi, J. L. (2024). Family Connections: Results of the first application of the Program in Brazil. Psico-USF, 29, e270831
*5. Cohen, S., Salamin, V., Perroud, N., Dieben, K., Ducasse, D., Durpoix, A., … & Speranza, M. (2024). Group intervention for family members of people with borderline personality disorder based on Dialectical Behavior Therapy: Implementation of the Family Connections® program in France and Switzerland. Borderline Personality Disorder and Emotion Dysregulation, 11(1), 16.
*6. Cohen, S., Salamin, V., Perroud, N., Dieben, K., Ducasse, D., Durpoix, A., … & Speranza, M. (2024). Group intervention for family members of people with borderline personality disorder based on Dialectical Behavior Therapy: Implementation of the Family Connections® program in France and Switzerland. Borderline Personality Disorder and Emotion Dysregulation, 11(1), 16.
*7. Fernández-Felipe, I., Díaz-García, A., Marco, J. H., García-Palacios, A., & Guillén Botella, V. (2021). “Family connections”, a DBT-based program for relatives of people with borderline personality disorder during the COVID-19 pandemic: A focus group study. International Journal of Environmental Research and Public Health, 19(1), 79
*8. Hayes, A., Courey, L., Kells, M., Hyndman, D., Dempsey, M., & Murphy, M. (2024). Caregivers of individuals with borderline personality disorder: The relationship between leading caregiver interventions and psychological distress/positive mental well‐being. Family Process.
*9. Boritz, T. Z., Sheikhan, N. Y., Hawke, L. D., McMain, S. F., & Henderson, J. (2021). Evaluating the effectiveness of the Family Connections program for caregivers of youth with mental health challenges, part I: A quantitative analysis. Health expectations : an international journal of public participation in health care and health policy, 24(2), 578–588. https://doi.org/10.1111/hex.13205
*10. Liljedahl, S. I., Kleindienst, N., Wångby-Lundh, M., Lundh, L. G., Daukantaitė, D., Fruzzetti, A. E., & Westling, S. (2019). Family Connections in different settings and intensities for underserved and geographically isolated families: a non-randomised comparison study. Borderline personality disorder and emotion dysregulation, 6, 1-11.
Źródła:
1. Barban, M., Weydmann, G., Guimarães, B. P., Macchione, A. C. S., & Leonardi, J. L. (2024). Family Connections: Results of the first application of the Program in Brazil. Psico-USF, 29, e270831.
2. Boritz, T. Z., Sheikhan, N. Y., Hawke, L. D., McMain, S. F., & Henderson, J. (2021). Evaluating the effectiveness of the Family Connections program for caregivers of youth with mental health challenges, part I: A quantitative analysis. Health Expectations, 24(2), 578-588.
3. Cohen, S., Salamin, V., Perroud, N., Dieben, K., Ducasse, D., Durpoix, A., … & Speranza, M. (2024). Group intervention for family members of people with borderline personality disorder based on Dialectical Behavior Therapy: Implementation of the Family Connections® program in France and Switzerland. Borderline Personality Disorder and Emotion Dysregulation, 11(1), 16.
4. Fernández-Felipe, I., Díaz-García, A., Marco, J. H., García-Palacios, A., & Guillén Botella, V. (2021). “Family connections”, a DBT-based program for relatives of people with borderline personality disorder during the COVID-19 pandemic: A focus group study. International Journal of Environmental Research and Public Health, 19(1), 79
5. Flynn, D., Kells, M., Joyce, M., Corcoran, P., Herley, S., Suarez, C., Cotter, P., Hurley, J., Weihrauch, M., & Groeger, J. (2017). Family Connections versus optimised treatment-as-usual for family members of individuals with borderline personality disorder: non-randomised controlled study. Borderline personality disorder and emotion dysregulation, 4, 18. https://doi.org/10.1186/s40479-017-0069-1
6. Fruzzetti, A. E., & Hoffman, P. D. (2004). Family connections workbook and training manual. Rye, NY: National Education Alliance for Borderline Personality Disorder.
7. Hayes, A., Courey, L., Kells, M., Hyndman, D., Dempsey, M., & Murphy, M. (2024). Caregivers of individuals with borderline personality disorder: The relationship between leading caregiver interventions and psychological distress/positive mental well‐being. Family Process.
8. Hoffman, P. D., Fruzzetti, A. E., Buteau, E., Neiditch, E. R., Penney, D., Bruce, M. L., Hellman, F., & Struening, E. (2005). Family Connections: A programme for relatives of persons with borderline personality disorder. Family Process, 44(2), 217–225. https://doi.org/10.1111/j.1545-5300.2005.00055.x
9. Krawitz, R., Reeve, A., Hoffman, P., & Fruzzetti, A. (2016). Family Connections™ in New Zealand and Australia: an evidence-based Intervention for family members of people with borderline personality disorder. Journal of the New Zealand College of Clinical Psychologists, 2(25), 20-25.
10. Liljedahl, S. I., Kleindienst, N., Wångby-Lundh, M., Lundh, L. G., Daukantaitė, D., Fruzzetti, A. E., & Westling, S. (2019). Family Connections in different settings and intensities for underserved and geographically isolated families: a non-randomised comparison study. Borderline personality disorder and emotion dysregulation, 6, 14. https://doi.org/10.1186/s40479-019-0111-6