Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT), Matthew McKay , Jeffrey C. Wood , Jeffrey Brantley

Praktyczne ćwiczenia rozwijające uważność, efektywność interpersonalną, regulację emocji i odporność na stre

Nie zawsze podjęcie terapii jest możliwe, czasem dostęp do terapii jest ograniczony lub trzeba na nią poczekać. A ta książka jest warta rozważenia i przez osoby, które czekają na terapię i przez osoby, które w najbliższym czasie nie mają możliwości skorzystać z profesjonalnej pomocy, a zmagają się z silnymi emocjami, mają trudność z kontrolowaniem impulsów. 

Z jednej strony wiemy, że lektura nie zastąpi profesjonalnej pomocy, natomiast z drugiej strony wiemy też, że tym co pomaga w terapii DBT są przede wszystkim umiejetności. Jak pokazują badania trening umiejętności to jedna z kluczowych części terapii DBT, która w dużej mierze jest odpowiedzialna za zmiany w terapii. A ta właśnie książka zwiera opis i przykłady wszystkich kluczowych umiejętności DBT.Z najdziemy tu materiały do pracy nad wszystkimi istotnymi w DBT umiejętnościami tj.: 1) Umiejętności tolerowania dyskomfortu psychicznego 2) Uważność 3) Regulacja emocji 4) Efektywność interpersonalna. 

Każdy moduł, ale też każda ulotka/karta jest poprzedzona krótkim wstępem teoretycznym, lub przykładem zastosowania. Z tej ksiązki  można korzystać samodzielnie. To nie jest książka do przeczytania, to raczej zbiór wskazówek i umiejętności do STOSOWANIA NA CO DZIEŃ. Z tego względu, żeby zobaczyć rezultaty płynące z tej książki, trzeba stosować ją z pełnym zaangażowaniem. 

Warto spróbować, chociaż jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że czasem przy szczególnie wysokim nasileniu problemów terapia może być nieodzowna,wówczas lektura książki nie zastąpi doświadczonego i empatycznego terapeuty, który pomoże we wprowadzeniu umiejętności w życie.

Warto spróbować,

Magdalena Tylko

https://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,2626,strona,Terapia_dialektyczno_behawioralna_DBT_,katid,47.html