Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT). Trening umiejętności. Materiały dla pacjenta, Marsha Linehan

Jeśli myśleliście, że zielona książka (o której pisałam tydzień temu) do treningu umiejętności to cały ciężar, który przyjdzie Wam dźwigać, to niestety będziecie rozczarowani. Jej niezbędnym uzupełnieniem jest książka żółta. W niej są zawarte właśnie te ulotki, które rozdajemy pacjentom i omawiamy lub stosujemy w trakcie ćwiczeń w grupie. 
Zatem zielona książka to przewodnik dla praktyka, z której dowiadujemy się, co i jak mówić, a żółta to podręcznik dla pacjenta. Czy każdy pacjent musi kupować tę wielką i ciężką pozycję i wozić ze sobą? Na szczęście nie. Macie prawo kopiować te materiały i rozdawać pacjentom w zależności od ich potrzeb. Niestety materiały nie są dostępne w wersji elektronicznej, a mogłyby być, jak ma to miejsce na zachodzie. Przynajmniej ja nawet za niewielką dopłatą byłabym skłonna kupić wersję elektroniczną, ale wydawca nie przewidział takiej opcji.
Co jeszcze jest w moim poczuciu mankamentem tego wydania. W zielonej książce dla terapeuty są rozpisane plany protokołów terapii dla szczególnych grup pacjentów, na planach tych są podane skróty ulotek dla pacjenta, z których należy skorzystać np.: ER1, ER15, IE4. Na żadnej z ulotek nie ma takich skrótów. To może wprawić w konfuzję. O jakie ER1 chodzi? Gdzie ja mam tego szukać? Niestety trzeba sobie to na bieżąco tłumaczyć: ER1 to Ulotka „Regulacja emocji 1” skrót pochodzi od angielskiego „Emotion Regulation”. IE4 to ulotka „Skuteczność Interpersonalna 1” od angielskiego Interpersonal Effectiveness. Niestety tłumacz w żadnym miejscu (a przynajmniej ja nie znalazłam) nie wyjaśnia tajemnicy stosowanych skrótów. 
Życzę Wam wielu wartościowych godzin pracy z tymi podręcznikami.
Magdalena Tylko
Zespół Polskiego Towarzystwa DBT

https://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,2815,strona,Terapia_dialektyczno_behawioralna_DBT__Trening_umiejetnosci_br_Materialy_i_cwiczenia_dla_pacjentow,katid,281.html

Magdalena Tylko

Magdalena Tylko

Psycholog, Certyfikowana Psychoterapeutka PTTPB,

Koordynatorka programu Family Connections w Polsce, członkini założycielka PTDBT oraz członkini władz PTDBT od 2016 roku, trenerka i mentorka zespołów konsultacyjnych w szkoleniach z terapii Dialektyczno-Behawioralnej,

rozmówczyni w podcaście psychologicznym Ogarnij: Emocje i Relacje,  o DBT w praktyce

emocjeirelacje.pl  / IG @emocjeirelacje   / Spotify  @emocjeirelacje   / YT @emocjeirelacje / FB @emocjeirelacje