Shireen L. Rizvi w swojej książce Analiza łańcuchowa w terapii dialektyczno – behawioralnej (DBT) ukazuje czytelnikowi całe spektrum możliwości i sposobów zastosowania narzędzia  jakim jest analiza łańcuchowa. Książka stanowi fundamentalną wiedzę (obok podręczników Marshy Linehan: Zaburzenie osobowości z pogranicza oraz Terapia dialektyczno – behawioralna. Trening umiejętności) w rozumieniu i podejściu do pacjentów, m.in. z zaburzeniem osobowości borderline.

Autorka dzieli się przykładami, które doskonale ilustrują poszczególne zagadnienia, np. rozróżnienie pomiędzy łańcuchem prowadzonym w grupie treningowej a łańcuchem na wczesnym etapie terapii indywidualnej.  Pozwala to na realne wdrożenie przedstawianych rozwiązań w praktyce terapeutycznej. Wzbudza w czytelniku wolną od osądów postawę zaciekawienia.

Szczególnym aspektem niniejszej publikacji jest element, który przyświeca terapii dialektyczno – behawioralnej, czyli transparentność. Wg. Shireen Rizvi pacjent może, a nawet powinien wiedzieć, że prowadzimy analizę łańcuchową, a także dlaczego jest to ważny element pracy terapeutycznej. Dzięki temu rozumie język DBT, staje się naszym sprzymierzeńcem w poszukiwaniu niezbędnych do zmiany informacji oraz ma większą motywację do pracy.

Książka powinna być lekturą obowiązkową terapeutów, którzy pracują i kształcą się w nurcie DBT. Może być również wartościowym materiałem dla terapeutów klasycznej terapii poznawczo – behawioralnej czy też terapii 3. fali CBT. Wszystkich zainteresowanych książką zapraszamy na Jesienne Forum Specjalistów Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego 17 listopada o godz. 18.

Aleksandra Radomska

Polskie Towarzystwo Terapii Dialektyczno-Behawioralnej

 

Polecana książka: Shireen L. Rizvi (2021). Analiza łańcuchowa w terapii dialektyczno – behawioralnej (DBT).  Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego